Egyesült Államok, Franciaország és Nagy-Britannia azt fontolgatja, hogy hozzányúl olajtartalékaihoz – jelezte szerdán Eric Besson francia energetikai miniszter. A három ország ezt összehangoltan tenné meg, ugyanis az aggasztóan magas olajárak veszélyeztetik a gazdasági talpra állást.
Nőtt az amerikai olajtartalék
Az amerikai kormányzat energiaügyi tájékoztató hivatalának szerdai közlése szerint az olajtartalék 7,1 millió hordóval emelkedett március 23-áig, míg az elemzők csupán 2,2 millió hordó növekedést vártak. A benzintartalék 3,5 millió hordóval esett, ami jócskán meghaladta az elemzők által várt 1,5 millió hordó csökkenést. (MTI)
A riporterek egy miniszteri találkozót követően szegezték a kérdést Bessonhoz, hogy Franciaország csatlakozik-e az amerikai–brit kezdeményezéshez, mely szerint forgalomba hoznak stratégiai készleteket. „Ezt az USA kérte, s Franciaország kedvezően áll a javaslathoz” – mondta a miniszter. A francia Le Monde meg nem nevezett elnöki forrásokra hivatkozva azt írta, hogy a kibocsátás „heteken belül” megtörténhet.
A közelgő kibocsátások hírére a Brent hordónkénti ára közel egy dollárral, 124,55 dollárra csökkent szerdán.
Az elmúlt hetekben az iráni atomprogram miatti ellentét a Nyugat és Teherán között erősen felnyomta az olaj árát. Az iráni olajra az Európai Unió embargót hirdetett, mely szintén nem tett jót a nyersanyag árának, mely az év eleje óta közel húsz dollárral drágult. 2009-es adatok szerint a világ olajexportjának 4,77 százalékát adja Irán.
Hazánkban – többek között – a magas olajárak miatt volt kénytelen emelni a 95-ös benzin literenkénti nagykereskedelmi árát a MOL. A 4 forintos emeléssel a benzin ára új csúcsra, 446 forintra nőtt. Bővebben >>>
Londoni elemzők szerint akár a 200 dollárt is megközelítheti a nyersolaj hordónkénti ára, ha az iráni nukleáris fejlesztési program körüli viszály fegyveres konfliktussá eszkalálódik. Bővebben >>>