Dinamikus növekedést mutatnak az adatok

2012 januárjában tovább folytatódott a külkereskedelem bővülése – így értékelte a KSH legfrissebb gyorstájékoztatóját a Nemzetgazdasági Minisztérium.

PR
2012. 04. 03. 8:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szaktárca a KSH tájékoztatóját elemezve megállapítja: az átlagosnál alacsonyabb növekedést mutatott a gépek és szállítóeszközök termékcsoport volumene, a többi fő árucsoport – az energiahordozók importján kívül – az átlagnál nagyobb mértékben tudott bővülni. Az élelmiszerek kereskedelmének volumene mindkét irányban 10 százalék körüli mértékben emelkedett, míg a feldolgozott termékek exportjának volumene 15,1, az importja 10,7 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel ezelőtt.

A gyógyszer és gyógyszerészeti termékek kivitele csaknem ötödével, behozatala tizedével nőtt. Az energiahordozók behozatalának volumene 7,8 százalékkal mérséklődött (főként az energiaárak 30 százalékot meghaladó emelkedése miatt), azonban exportjának mértéke 19 százalékos növekedést mutatott éves összehasonlításban. Az összes kivitel értéke 1936 milliárd forint (6266 milliárd euró), a behozatalé 1808 milliárd forint (5847 milliárd euró) volt, a forgalom forintban mért árszínvonala az import esetében 11,9, a kivitel esetében 8,4 százalékkal emelkedett 2011 első hónapjához viszonyítva.


Az EU területére irányuló kivitel volumene 3,9 százalékkal, az importé 5,6 százalékkal emelkedett januárban, vagyis a külkereskedelmi mérlegpozíciónk az egész EU-t tekintve valamelyest romlott, az egyenleg forintban mért aktívuma azonban az unió egészét nézve alig változott. Az EU-n kívüli országokba irányuló export dinamikusan növekedett (12,3 százalékkal), míg a behozatal némileg az egy évvel ezelőtti szint alatt maradt (-2,7 százalék). Így az ebben a relációban mért külkereskedelmi mérleghiány 12 milliárd forinttal mérséklődött 2011 januárjához viszonyítva.

Az import kicsit több mint kétharmada származott az EU területéről (a teljes behozatal mintegy fele az EU-15 országokból érkezik), a kivitelnek több mint háromnegyede az EU-27 tagállamába irányul – áll az NGM közleményében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.