Bara Sándor tájékoztatása szerint befejeződtek a Bakonszegi tározó II. ütemének munkálatai; tavaly az augusztusi munkakezdés után leengedték a tározó vizét, majd megkezdték az elhasználódott műtárgyak helyreállítását, felújítását. Március végére 1,9 millió köbméter vizet engedtek a Keleti-főcsatornából a tározóba, ezzel egyes részeken elérték a kétméteres vízmélységet is.
A „Természet- és élőhelyvédelmi kezelés a Bihari-sík Natura 2000 területén” elnevezésű projektet különleges madárvédelmi területen valósítják meg, amelynek során mintegy 200 millió forintból újul meg a helyi víztározó és a hozzátartozó, védett fajoknak otthont adó természetvédelmi terület. A munkálatok eredményeként biztosítják a terület megfelelő vízellátását, a növényzet megfelelő arányát. Két költőszigetet építettek meg, amelyek biztonságos, nyugodt körülményeket teremtenek a védett madaraknak – ismertette a részleteket az igazgató. Elmondta azt is, hogy a terület hat védett halfaj és hat fokozottan védett madárfaj élőhelye.
Nemcsak a vízmennyiség növelése, hanem a vízminőség javítása is megtörténik. Ezt részben a növényzet arányainak megváltoztatásával, részben pedig olyan műtárgyak – egy ökofolyosó és egy úgynevezett élőlénylépcső – építésével érik el, amelyek lehetővé teszik a víz és az élőlények szabad mozgását, jegyezte meg Bara Sándor.
Közlése szerint a Tivizig projektje egyedülálló abban az értelemben, hogy kizárólag környezetvédelmi indíttatású, az ár- és belvízvédelmi szempontok végig másodlagosak maradnak. A szakértői tevékenységet a Hortobágyi Nemzeti Park látta el. A projekt, amelynek sikere érdekében együttműködési megállapodást kötött a Tivizig és a Bihar Természetvédelmi és Kulturális Értékőrző Közalapítvány, az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósul meg, amelyhez a kormány hazai költségvetési forrásból 25 százalékkal járul hozzá.