Vesselényi Tibor, a nagyváradi intézmény Menedzsment és Technológiai Karának dékánhelyettese elmondta, hogy a két egyetem között a Magyarország–Románia Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében folyik kétéves kutatómunka. A jelenleg a felénél járó projekt során a két városban egy-egy laboratóriumot alakítanak ki mintegy 900 ezer euróból.
A mechatronikai mérnök a gépészeti, a villamosmérnöki és az alkalmazott informatikusi ismeretét felhasználva az intelligens gépek tervezését, működtetését, karbantartását végzi. Ma az iparban szinte valamennyi gép tartalmaz elektronikát és a működéséhez szükséges programot. A mechatronikai mérnök munkáját az építőiparban „intelligens épületek” kialakításában lehet elsősorban hasznosítani.
A dékánhelyettes közlése szerint a létrehozandó műhelyek egymást kiegészítve egyrészt segítik majd a régió építőipari cégeit olyan megoldások fejlesztésében, amelyek biztonságosabbá és gazdaságosabbá tehetik az épületeket, másrészt olyan szakembereket képeznek, akik a legújabb technológiák – például lézeres rezgésmérők, akusztikai műszerek, hőszigetelés-fejlesztő műszerek – használatában is felkészültek.
Az együttműködés keretében vasárnap zárult az a háromnapos nagyváradi esemény, amelyen a raktározástechnológiában használatos vonalkövető robotok versenyét tartották meg. A viadalon debreceni és nagyváradi mellett bukaresti és temesvári egyetemisták is részt vettek. A robotok mindegyikét a hallgatók maguk építették, és ők fejlesztették ki az azokat irányító szoftvereket is. A különböző nehézségű pályákon gyorsaságban és pontosságban mérte össze erejét a húsz egyetemista mintegy tucatnyi robotja.

Tragédia Gödöllőn: iskolai bántalmazás miatt vethetett véget életének a kislány