Kiemelt cél a nem bejelentett munka visszaszorítása

A Nemzeti Munkaügyi Hivatal idei ellenőrzési irányelveinek fókuszában is kiemelt cél a bejelentés nélküli munka visszaszorítása – hívta fel a figyelmet BDO Magyarország tanácsadó cég kedden.

WL
2012. 04. 03. 10:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A BDO által az irányelvekről készített elemzése szerint az építőipari cégek helyett idén elsősorban a vagyonvédelmi társaságok kerülhetnek a munkaügyi felügyelők vizsgálatainak fókuszába, és erősödhet a hivatal felvilágosító tevékenysége, amelyre már régóta széles körű, eddig kielégítetlen igény mutatkozik. A vagyonvédelmiek mellett a feldolgozóipari cégek is fokozott ellenőrzésre számíthatnak: minden tizedik munkaügyi ellenőrzés az említett szektorokat fogja érinteni.

Újdonság a korábbi irányelvekhez képest, hogy minden eddiginél nagyobb jelentősége lesz az utóellenőrzéseknek, hiszen ezentúl a határozatok 80 százaléka esetén utóellenőrzést is kell tartani – hangsúlyozza a tanácsadó cég.

Az elemzés szerint a munkaügyi felügyelők az irányelv szerint a helyszínen a munkaszerződések mellett elsősorban a munkabér mértékére, a munkabér védelmére, valamint a jogviszony megszűnésekor az igazolások kiadására, továbbá az utolsó havi elszámolás megtörténtére vonatkozó jogszabályi rendelkezések pontos betartását fogják ellenőrizni.

Máriás Attila, a BDO Magyarország munkaügyi szaktanácsadója az elemzésről készített sajtóanyagban rámutat: a hivatal eddigi ellenőrzései során megkövetelte, hogy ha a munkavállaló 5.50 perckor kezdi meg a munkát, akkor a munkáltató az 5.50-től 6.00 óráig terjedő időszakra fizessen a munkavállaló részére éjszakai pótlékot, hiszen ez a munkajogi szabályok szerint éjszakai időnek minősül. Ez a helyzet hamarosan megszűnik, mivel a 2012. július 1-jén életbe lépő új munka törvénykönyve a vonatkozó rendelkezést a realitásokhoz igazítja, kimondva hogy éjszakai pótlékot csak akkor kell fizetni, ha az éjszakai munkavégzés tartama eléri az egy órát.

A tanácsadó cég szerint nem szól a munkaügyi ellenőrzés ez évi irányelve a bérkompenzáció – elvárt mértékű béremelés – ellenőrzésével kapcsolatos teendőkről, sem az új munka törvénykönyve hatálybalépésével kapcsolatos esetleges moratórium vagy türelmi idő lehetőségéről. A 2012. július 1-jén hatályba lépő új törvény a már közel húsz éve érvényben lévő munkaügyi kódexet alapjaiban változtatja meg, ezért is szükség lehet bizonyos engedmények, esetleg moratórium előzetes rögzítésére.

Nem olvasható ki az irányelvből a különböző fiktív cégekkel kapcsolatos ellenőrzési stratégia változása sem, holott a munkaügyi feketelistán évek óta előkelő helyeken szereplő cégek esetében a kiszabott munkaügyi bírságok behajthatóságának lehetőségét mindenképpen célszerű lenne növelni, közölte a DBO Magyarország.

A BDO Magyarország tagja a globális szinten az ötödik legnagyobb, a világ 135 országában jelen lévő könyvvizsgáló és professzionális tanácsadó hálózatnak, a BDO International cégnek, amely 2011-ben közel 49 ezer főt alkalmazott, a csoport árbevétele az előző pénzügyi évben meghaladta a 4 milliárd eurós szintet. A BDO Magyarország könyvvizsgálati, adó-tanácsadási, pénzügyi tanácsadási, könyvelési, bérszámfejtési, HR-, munkaügyi átvilágítási és információtechnológiai szolgáltatásokkal, valamint hotel- és ingatlan-tanácsadással foglalkozik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.