A BDO által az irányelvekről készített elemzése szerint az építőipari cégek helyett idén elsősorban a vagyonvédelmi társaságok kerülhetnek a munkaügyi felügyelők vizsgálatainak fókuszába, és erősödhet a hivatal felvilágosító tevékenysége, amelyre már régóta széles körű, eddig kielégítetlen igény mutatkozik. A vagyonvédelmiek mellett a feldolgozóipari cégek is fokozott ellenőrzésre számíthatnak: minden tizedik munkaügyi ellenőrzés az említett szektorokat fogja érinteni.
Újdonság a korábbi irányelvekhez képest, hogy minden eddiginél nagyobb jelentősége lesz az utóellenőrzéseknek, hiszen ezentúl a határozatok 80 százaléka esetén utóellenőrzést is kell tartani – hangsúlyozza a tanácsadó cég.
Az elemzés szerint a munkaügyi felügyelők az irányelv szerint a helyszínen a munkaszerződések mellett elsősorban a munkabér mértékére, a munkabér védelmére, valamint a jogviszony megszűnésekor az igazolások kiadására, továbbá az utolsó havi elszámolás megtörténtére vonatkozó jogszabályi rendelkezések pontos betartását fogják ellenőrizni.
Máriás Attila, a BDO Magyarország munkaügyi szaktanácsadója az elemzésről készített sajtóanyagban rámutat: a hivatal eddigi ellenőrzései során megkövetelte, hogy ha a munkavállaló 5.50 perckor kezdi meg a munkát, akkor a munkáltató az 5.50-től 6.00 óráig terjedő időszakra fizessen a munkavállaló részére éjszakai pótlékot, hiszen ez a munkajogi szabályok szerint éjszakai időnek minősül. Ez a helyzet hamarosan megszűnik, mivel a 2012. július 1-jén életbe lépő új munka törvénykönyve a vonatkozó rendelkezést a realitásokhoz igazítja, kimondva hogy éjszakai pótlékot csak akkor kell fizetni, ha az éjszakai munkavégzés tartama eléri az egy órát.
A tanácsadó cég szerint nem szól a munkaügyi ellenőrzés ez évi irányelve a bérkompenzáció – elvárt mértékű béremelés – ellenőrzésével kapcsolatos teendőkről, sem az új munka törvénykönyve hatálybalépésével kapcsolatos esetleges moratórium vagy türelmi idő lehetőségéről. A 2012. július 1-jén hatályba lépő új törvény a már közel húsz éve érvényben lévő munkaügyi kódexet alapjaiban változtatja meg, ezért is szükség lehet bizonyos engedmények, esetleg moratórium előzetes rögzítésére.
Nem olvasható ki az irányelvből a különböző fiktív cégekkel kapcsolatos ellenőrzési stratégia változása sem, holott a munkaügyi feketelistán évek óta előkelő helyeken szereplő cégek esetében a kiszabott munkaügyi bírságok behajthatóságának lehetőségét mindenképpen célszerű lenne növelni, közölte a DBO Magyarország.
A BDO Magyarország tagja a globális szinten az ötödik legnagyobb, a világ 135 országában jelen lévő könyvvizsgáló és professzionális tanácsadó hálózatnak, a BDO International cégnek, amely 2011-ben közel 49 ezer főt alkalmazott, a csoport árbevétele az előző pénzügyi évben meghaladta a 4 milliárd eurós szintet. A BDO Magyarország könyvvizsgálati, adó-tanácsadási, pénzügyi tanácsadási, könyvelési, bérszámfejtési, HR-, munkaügyi átvilágítási és információtechnológiai szolgáltatásokkal, valamint hotel- és ingatlan-tanácsadással foglalkozik.