Közölték ugyanakkor azt is, hogy gazdasága a vártnál mélyebb recesszióba süllyedt: a portugál GDP az idén a korábban várt 3 százalék helyett 3,25 százalékkal csökken.
Az auditorok megállapítása szerint a portugál gazdasági helyzet a tavalyi év vége felé jelentős mértéken romlani kezdett, és aggályok merültek fel a külkereskedelmi mérleg alakulásával kapcsolatban is. A szigorú reformintézkedések és a költségvetés rendbetételére hozott példa nélküli intézkedések mély recesszióba taszították az országot. Tavaly 1,6 százalékkal zsugorodott a portugál GDP 2010-hez képest, amikor még 1,4 százalékkal nőtt a megelőző évhez viszonyítva.
A nemzetközi pénzpiacokon újabban ismét kételyek támadtak a portugál és a spanyol szuverén adósság refinanszírozhatóságával kapcsolatban, és erősödtek az aggodalmak, hogy emiatt egy második EU/IMF-segélycsomagra kényszerülhetnek. Egyes elemzők szerint Portugália nem lesz képes a tervezettnek megfelelően 2013 szeptemberéig visszatérni a tőkepiacra, hanem újabb segélycsomagért lesz kénytelen folyamodni.
Portugália tavaly Görögország és Írország után a harmadik euróövezeti tagállamként részesült EU/IMF-segélycsomagban 78 milliárd eurós összegben a gazdaság megreformálására és megszorító intézkedések meghozatalára vállalt kötelezettség ellenében.
Dicséret és kockázatok
A hitelezők, az Európai Unió, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Központi Bank (EKB) auditoraiból álló „trojka” méltatta a portugál kormányt, amiért az előirányzatnál nagyobb mértékben csökkentette az ország költségvetési hiányát. Megállapították azonban, hogy továbbra is számos kockázat terheli Portugália deficitrendezési igyekezetét.
Portugália GDP-arányos államháztartási hiánya 4,2 százalékra csökkent tavaly az egy évvel korábbi 9,8 százalékról, és jóval kisebb lett az EU/IMF mentőcsomagban előírt 5,9 százaléknál.
A vártnál kedvezőbb hiány annak az egyszeri intézkedésnek az eredménye, hogy a magán-nyugdíjpénztári alapokat átterelték állami alapokba. Enélkül a tavalyi államháztartási hiány 7,5 százalék lett volna.
„Úgy látjuk, a reformprogram következetes végrehajtásával Portugália 2013-ban visszatérhet a tőkepiacra” – mondta Peter Weiss, az EU Bizottság portugál missziójának helyettes vezetője egy brüsszeli sajtókonferencián. „Ehhez elegendő a program következetes végrehajtása. A program már önmagában is eléggé ambiciózus, és nem gondolnánk, hogy a kormánynak többet kellene tennie annál, ami a programban szerepel” – tette hozzá. „Vannak azonban a kormány hatáskörén kívül álló tényezők is, amelyek előre nem látható fejleményeket okozhatnak” – hangsúlyozta.
A hitelezők szerint a Pedro Passos Coelho kormánya előtt álló legnagyobb kihívás a munkanélküliségi ráta csökkentése, ami hivatalos előrejelzések szerint az év végére meg fogja haladni a 15 százalékot.
Az év eleje óta, de különösen az elmúlt hónapban számottevő mértékben enyhültek az euróövezeti adósságszolgálati válság által keltett feszültségek, főként a válság eszkalálódása ellen hozott hathatós európai intézkedéseknek, a mentőcsomagok finanszírozásához rendelkezésre álló összegek megemelésének köszönhetően.