Előtérbe kerülhet a növekedés ösztönzése

Az Európa második legnagyobb gazdaságával rendelkező Franciaország új elnöknek örülhet, de Francois Hollande győzelme túlmutat ezen.

Károly Gábor
2012. 05. 07. 18:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hétvégi francia elnökválasztáson a várakozásoknak megfelelően Francois Hollande nyert. Ez némi bizonytalanságot hozott a piacokra, hiszen a kampányában ígért lépései szembemennek az eddigi válságkezelés irányával. Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető makróelemzője szerint „várjuk meg, mit hoznak az ígéretek”. Messze nem biztos ugyanis, hogy amiket Hollande a kampányban ígért, az valóban olyan döntéseket fog majd eredményezni.





A hét végi választás nem rengette meg a piacokat. A két héttel ezelőtti eredmény inkább volt meglepetés Kondrát szerint, mint a második forduló – a piacok már bekalkulálták Hollande győzelmét. „Ha újra is tárgyalnák a fiskális paktumot, az önmagában nem jelent semmit” – emelte ki a makróelemző. Merkel korábban kijelentette, hogy „nem újratárgyalható az Európai Unió 25 tagállama által elfogadott fiskális paktum”. Ezzel szemben a múlt héten már némileg közeledett Hollande álláspontjához, amikor arról beszélt, hogy a gazdasági növekedés ösztönzése nem kerül sokba. A növekedésösztönzést az Európai Központi Bank (EKB) is szorgalmazza. „Ha ez belekerül a paktumba, azzal mindenki egyet tud érteni.”





A franciákkal kapcsolatos legnagyobb kérdés az, hogy miként állnak majd a költségvetési hiányhoz. „Ha továbbra is kitartanak a kiadáscsökkentések mellett, akkor kevesebb pénz marad a gazdaságuk ösztönzésre” – emelte ki Kondrát. A nagyobb gond az, ha elmaradnak a strukturális reformok – ez a nagyobb kockázat hosszú távon. A költségvetési hiány ellen ugyanis inkább bevételnövelő intézkedésekkel, adókkal küzdenek.

Veszélyben a görög takarékossági program


A vasárnapi parlamenti választások után veszélybe került a takarékossági reformprogram végrehajtása a súlyos adósságokkal küzdő Görögországban. Jelentősen megnőtt ugyanis az esélye annak, hogy megakad a második görög mentőcsomag, melyet az athéni vezetés februárban fogadott el – az EU–IMF-program fejében meghozandó takarékossági intézkedésekkel egyetemben.

A választások egyértelműen megmutatták, hogy a görög lakosság nemet mondott a megszorításokra: a takarékossági reformprogram mellett álló mindkét történelmi párt – az Új Demokrácia és a Paszok – komoly vereséget szenvedett. Sokan már arról beszélnek, hogy a déli állam akár az euróövezetet is elhagyhatja. „A Görögországban kialakult új politikai helyzet miatt jóval nagyobb az a lehetőség, hogy a görögök elhagyják az euróövezetet, mint az korábban volt” – mondta a Reutersnek az ING vezető közgazdásza, Carsten Brzeski.

Ez nekik fájna a leginkább


Kondrát elmondta, ha a görögök úgy döntenek, hogy kilépnek az euróövezetből, az „nekik fog messze a legjobban fájni”. A magánbefektetők korábban már sok pénzt leírtak, így összességében, bárhogyan is döntenek, nem lesz akkora hatással a valutaövezetre. „Ha kilépnek, akkor elképzelhető, hogy a külföldi befektetőknek újabb veszteségeket kell elkönyvelniük, de ez már jóval kisebb lenne, mint a korábbi adósságleírás” – tette hozzá a makróelemző.

Az eurót is megviselte a „szupervasárnap”

A bizonytalanság három hónapos mélypontra küldte az eurót a dollárral szemben: a reggeli órákban a lélektani 1,30-as határ alá is benézett a kurzus a pénteki 1,315-ös árfolyamok után. Napközben magához tért az euró, s délután öt óra körül már 1,305 körül mozgott a dollárral szemben a bankközi devizapiacon.

Összességében nem volt nagy mozgás Kondrát szerint. 2012-ben eleve nem nagy sávban mozog a kurzus, s eddig „ki sem tört ebből a sávból”. A makróelemző kiemelte, hogy amikor az EKB likviditásbővítéssel élt, akkor az euró nem gyengült, szemben az Egyesült Államok jegybankjának, a Fednek a hasonló intézkedésével – akkor a dollár gyengült. Míg USA-ban növekedés van – a magas munkanélküliség mellett –, addig az Európai Unió recesszióban van, s a növekedési kilátások sem jók. Tehát az eurónak inkább gyengülnie kellene Kondrát szerint.

Fokozódó spanyol gondok


A 2000-es évek elején komoly ingatlanberuházások voltak Spanyolországban, melyek egy ingatlanlufi kialakulásához vezettek – mondta Kondrát. Sok akkor készült épület azóta is üresen áll, az árak esnek. Nem voltak termelést ösztönző beruházások, így nem volt olyan beruházás sem, mely a növekedésre pozitív hatással lett volna. „Ezért kiigazításokra, strukturális reformokra van szükség.” Ez pedig csak tovább gyengíti a növekedési kilátásokat.





A makróelemző szerint jól látható, hogy észak és dél kezd elszakadni egymástól. Ez a tény, a legnagyobb hitelminősítő cég, a Standard & Poor’s kockázati térképén is jól látszódik (lent). Spanyolország leminősítésével az ibériai állam is közelebb került a nem befektetési ajánlású országokhoz, miután az S&P megvonta tőle az eddigi elsőrendű befektetői „A” szintet.

„22-es csapdája”

Kondrát elmondta, hogy Spanyolország nincs ugyanabban a helyzetben, mint Görögország volt – a spanyol recesszió messze nem olyan mély, mint a görög. A makróelemző szerint a spanyolokra egy hosszú, elhúzódó folyamat vár: előbb a költségvetést és az adósságpályát kell rendbe hozni. A tízéves spanyol kötvények hozamai ismét nőttek – jelenleg 5,84 százalék körül mozognak. Elemzők azt valószínűsítik, hogy a hozamok ismét „tesztelhetik” majd a lélektaninak vélt 6 százalékos hozamszinteket.

Ez gyakorlatilag a „22-es csapdája”: ha a gazdaság élénkítését részesítik előnyben, az hiányhoz, adósságnövekedéshez vezet, míg a megszorításokkal a gazdasági növekedésről tesznek le – véli Kondrát. „Ha megcsinálják a kiigazításokat, akkor hosszú távon – egy kisebb visszaesést követően – kimászhatnak a recesszióból” – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.