A nemzetközi hitelminősítő szerdán Londonban közölte, hogy Lettország hosszú és rövid futamidejű hazai és küladósságának besorolása az eddigi „BB plusz/B”-ről egy fokozattal „BBB mínusz/A-3”-ra javul. A hosszú lejáratú lett szuverén adósságok új osztályzatának kilátása stabil. A „BBB mínusz” a hitelminősítői gyakorlatban a befektetési ajánlású osztályzati kategória alapszintje.
A lett osztályzatjavításhoz fűzött indoklásában a Standard & Poor’s kiemelte a lett kormány „bizonyított elkötelezettségét” a költségvetési fegyelem mellett, a gazdaság „figyelemre méltó” rugalmasságát, valamint az export súlyának érdemi növekedését a hazai összterméken (GDP) belül. A negatív tényezők között említette a cég a nagy – jóllehet csökkenő – küladósságot, a „viszonylag szerény” egy főre jutó GDP-értéket és a pénzügy-politikai rugalmasság hiányát.
A hitelminősítő a lett kormány költségvetési teljesítményét illusztrálva hangsúlyozta, hogy a GDP-arányos államháztartási hiány – amely 2009-ben még 9,8 százalék volt – 2011-ben 3,5 százalékra csökkent. A likvid eszközök kiszűrésével számolt külső adósságráta ugyanezen idő alatt a folyó bevételek 85 százalékára apadt a korábbi 143 százalékról, tükrözve, hogy a folyómérleg egyenlege többletbe fordult, és a skandináv tulajdonos bankok jelentős tőkeinjekcióban részesítették lettországi érdekeltségeiket – áll a Standard & Poor’s szerdai londoni elemzésében.
Az S&P előrejelzése szerint a nettó államadósság-ráta az idén a GDP-érték 37 százalékán tetőzik, és 2013–2014-től csökkenésnek indul. A cég kiemeli, hogy az 5,5 százalékos tavalyi lett GDP-növekedési ütem a harmadik leggyorsabb volt Európában. Lettországot csak Észtország és Litvánia előzte meg, 7,6 százalékos, illetve 5,9 százalékos tavalyi gazdasági növekedéssel. A hitelminősítő hangsúlyozta azt a véleményét is, hogy a közelmúltban végrehajtott lettországi választójogi reform megerősíti a politikai elszámoltathatóságot és javítja a politikai környezetet.

Orbán Viktor: A magyarokat nem lehet megfenyegetni – videó