A folyamatot mindenekelőtt a rendkívül merev árfolyamrendszer és a független monetáris politika hiánya vetheti vissza – írja Csen Jü-lu (Chen Yulu), a Pekingi Népi Egyetem vezetője, a nemzeti bank egyik tanácsadója.
Csen helyesli ugyan a kínai fizetőeszköz nemzetközi kereskedelemben való promotálását, emlékeztet, hogy a jüan árfolyamát és a befektetői tőke áramlását nem piaci erők határozzák meg, azt a kínai vezetés befolyásolja. Ez negatívan hat a jüan megítélésére, mert „független monetáris politika nélkül igen nehéz lesz a nemzetközi közösség jüanba vetett bizalmát megnyerni\" – írja Csen.
Csen Jü-lu szerint a politikusoknak a rendszert nyitottabbá és átláthatóbbá kellene tenniük. Ezt a célt egy új mechanizmus felállítása segítené, amelyben a jüan értékét egy több valutából álló kosárral szemben határoznák meg. Ezzel a jelenleginél inkább piacalapú rendszert teremtene a kínai vezetés, másrészt pedig nem egyetlen valutával szemben alakulna ki a jüan értéke.
A kínai pénzügyi rendszert illető első hivatalos értékelésében a Nemzetközi Valutaalap szintén felhívta a problémára a figyelmet, s megjegyezte: a jüan szabadabb kereskedelme a pénzügyi rendszer rejtett kockázatait is csökkentené.
Csen Jü-lu szerint az árfolyamrendszer rugalmasabbá és a monetáris politika függetlenebbé tétele mellett a törékeny kínai pénzpiacok erősítésére és a gazdaság egyensúlyba hozására is szükség van.