Négy éve nem volt ennyi munkalehetőség hazánkban

A magyarországi munkáltatók az idei év első öt hónapjában csaknem 255 ezer új álláshelyet jelentettek be.

TK
2012. 06. 19. 14:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az év ötödik hónapjában 67 900 állás állt rendelkezésre a közvetítéshez, és 36 500 maradt betöltetlen a zárónapon. A májusban bejelentett állások 38,9 százalékához a foglalkoztatók nem igényeltek állami támogatást, míg 61,1 százalékát valamilyen támogatott foglalkoztatási forma keretein belül hirdették meg. A támogatott állások több mint 80 százaléka a közfoglalkoztatási rendszer valamelyik eszközére vonatkozott.

Csökkenés

Az NMH adatai szerint a májusi zárónapon mintegy 534 ezer álláskeresőt tartottak nyilván, amely 3,6 százalékos (csaknem 20 ezer fős) egy hónap alatti csökkenés eredménye. Az előző év azonos hónapjához képest is csökkenés történt, amelynek mértéke mind az abszolút, mind a relatív változást tekintve magasabb volt (6,5 százalék; 37 400 ember).

A tartós – egy éven túli – álláskeresők aránya 2012. májusban 25,3 százalékot tett ki: az elmúlt hónaphoz képest nőtt, míg az előző év azonos hónapjához képest csökkent az arányszám. Májusban 257 600 álláskereső volt jogosult álláskeresési támogatásra vagy szociális ellátásra, és 277 ezren semmilyen pénzbeli ellátásban nem részesültek.

Egy hónap alatt az álláskeresési ellátottak száma 18,6 százalékkal, a szociális ellátásban részesülők száma 1,1 százalékkal, az ellátatlanok száma pedig 1,5 százalékkal esett vissza. Egyéves távlatban az álláskeresési támogatásra jogosultak száma több mint a felére csökkent, míg a többi csoportban növekedés figyelhető meg – olvasható az NMH adataiban.

Májusban a nyilvántartott álláskeresők a gazdaságilag aktív népességhez viszonyított aránya tovább csökkent, 12,1 százalékra, a munkavállalási korú népességhez viszonyított arányuk pedig 8 százalékra.

2012 májusában 24 létszámcsökkentési döntésbejelentés érkezett a foglalkoztatási szolgálathoz, amely összesen közel ezer munkavállalót érintett. Az érintett létszám az előző hónaphoz képest 53,1 százalékkal csökkent, míg 2011. májushoz képest 74,2 százalékkal emelkedett.

Májusban is folytatódott a Komárom-Esztergom megyében a nyilvántartott álláskeresők számának csökkenése, a 12 646 álláskereső a gazdaságilag aktív népesség 8,5 százalékát tesz ki, arányuk 3,6 százalékponttal alacsonyabb az országos 12,1 százalékos rátánál – közölte a megyei munkaügyi központ igazgatója. Pákozdi Szabolcs tájékoztatása szerint az álláskeresők számának havi csökkenése a belépő forgalom mérséklődésére vezethető vissza. Májusban összesen 1512-n váltak a megyében nyilvántartott álláskeresővé, ötödével kevesebben, mint az előző hónapban. A belépő forgalom alakulásában még májusban sem volt kimutatható hatása a bejelentett csoportos létszámleépítéseknek. A munkanélküliség a megyében Dorog környékén a legmagasabb, 10,1 százalék, Tatabányán és térségében a legalacsonyabb, 8,3 százalékos.

Tovább csökkent a regisztrált álláskeresők száma Vas megyében. Májusban 7454 munkanélkülit tartottak nyilván a kirendeltségeken, 7,4 százalékkal kevesebbet, mint áprilisban – közölte a Vas Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központja kedden. Az év első hónapjához képest májusban több mint 20 százalékkal mérséklődött a munkanélküliek száma. Az álláskeresési ráta 6,3 százalékra csökkent, míg egy évvel korábban a gazdaságilag aktív népesség 7,2 százaléka volt munkanélküli. Idén májusban a megyei átlag alatt, 5,4 százalékon volt a mutató Szombathely és Körmend vonzáskörzetében, és csak Vasvár térségében haladta meg a 10 százalékot.

Jelentősen javult a foglalkoztatási helyzet Székesfehérváron és Fejér megyében, az előző év azonos időszakához viszonyítva minden térségben alacsonyabb az álláskeresők száma – mondta Cser-Palkovics András (Fidesz), Székesfehérvár polgármestere kedden, a városban tartott sajtótájékoztatón. A polgármester tájékoztatása szerint az előző hónaphoz képest Székesfehérvár körzetében 580-nal (6,8 százalékkal) csökkent az álláskeresők száma. Fejér megyében 2042-vel (9 százalékkal) alacsonyabb az álláskeresők száma, míg Székesfehérvár térségében 1048 fővel (11,6 százalékkal) kevesebb a regisztrált munkanélküli, mint az előző év azonos időszakában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.