Terjed a járvány, tetemre hívják Európát

Az Egyesült Államok, Kína, Kanada türelmetlen, hogy több mint két évvel az euróövezeti államadósság-válság kirobbanása óta még mindig nincs meggyőző megoldás.

PR
2012. 06. 17. 12:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Egyesült Államok, Kína, Kanada türelmetlen, hogy több mint két évvel az euróövezeti államadósság-válság kirobbanása óta még mindig nincs meggyőző megoldás, sőt a járvány terjed, Görögország, Írország és Portugália után most szemlátomást Spanyolországot fenyegetve.

Az euróövezeti országoknak „mindenekelőtt észre kell venniük a tényt, hogy egy hajóban eveznek”, és meg kell érteniük, hogy „senki sem menekülhet, ha a hajó elsüllyed a nagy gazdasági viharban” – idézte az AFP a kínai álláspontot, amelyet az állami Hszinhua hírügynökség útján közöltek Pekingben. Ha folytatódik a válság az euróövezetben, az „még jobban meggyengítheti a nemzetközi piacokat, és hátráltatni fogja a mi gazdasági növekedésünket is” – így nyilatkozott a G20-csúcstalálkozó előtt Manmohan Szingh indiai miniszterelnök. A gazdasági növekedés lassulása főfájást okoz az amerikai elnöknek is, aki újjáválasztására törekszik a novemberben esedékes elnökválasztáson.

Félre kell tenni a nézeteltéréseket

Párizs szerint egyébként jelenleg nem aktuális az Európai Unió intézményi reformja egy költségvetési és politikai unió létrehozására, amelyre az eurózóna megmentése érdekében Angela Merkel német kancellár tett javaslatot.

A hét végén az európaiak megpróbálták szorosabbra zárni soraikat a G20-értekezletre készülve. Az Európai Tanács elnöke, Herman Van Rompuy videokonferenciát szervezett a német, a francia, a brit, az olasz és a spanyol vezetők részvételével. „Jelentősen közeledtek egymáshoz a nézetek” a G20 napirendjét illetően – mondta a tanácskozás után a francia államfő, Francois Hollande.

Szombaton a német kancellár és a francia elnök még külön telefonbeszélgetést is folytatott. Ezt a francia elnöki hivatal „konstruktívnak és gyümölcsözőnek” minősítette, ám a világ távolabbi pontjain nem csökkent a nyugtalanság. „Németországnak és Franciaországnak, az euróövezet két gazdasági motorjának talán félre kellene tennie politikai nézeteltéréseit, erősíteniük kellene a kétoldalú együttműködést, és nagyobb szerepet kellene játszaniuk az adósságválság megoldásában” – írta a kínai hírügynökség.

„Veszélyes pillanatok”

Európának megvannak az erőforrásai az adósságválság kezelésére, csakhogy a döntéseket „jobban össze kellene hangolnia” – mondta vasárnap az OECD főtitkára, Angel Gurria. Ennek hiányában szerinte a Húszak (G20) „elsöprő erejének” bevetésére lesz szükség.

A Gazdasági és Együttműködési Szervezet Mexikóban tartózkodó főtitkára egy helyi idő szerint szombat esti nyilatkozatban azt hangsúlyozta: Görögországnak esélyt kell adni arra, hogy újratárgyalja a 130 milliárd eurós nemzetközi pénzügyi segély feltételeit. Angel Gurria szerint ez megfelelő forgatókönyv lenne ahhoz, hogy Athént az euróövezetben tartsák.

A Világbank elnöke, Robert Zoellick a hét végén szintén megjegyezte a G20-értekezlet színhelyén, a mexikói Los Cabosban, hogy az európaiaknak „együttműködve és nem pedig egymással szembeszegülve” kellene rendezniük közös dolgaikat. Ám az európaiak ettől a képességtől „sajnálatosan” messze vannak, pedig a világgazdaság „veszélyes pillanatokat” él át – mondta a Világbank elnöke sajtóértekezletén.

Annyi bizonyosnak látszik, hogy a görög parlamenti választás végeztével az Európai Bizottság vagy az EU elnöksége nyilatkozatot ad majd ki, amelyben hangsúlyozzák a Görögország által vállalt kötelezettségek teljesítésének fontosságát – írta az AFP. A hírügynökség idézte a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatóját, Christine Lagarde-ot is, aki szerint „már a jövő héten fel kell venni a párbeszéd fonalát” Görögországgal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.