A helyettes államtitkár azt követően beszélt erről, hogy egyeztetést folytatott a minisztériumban az állattenyésztési ágazatokat képviselő szakmai szervezetekkel az elmúlt hetek hőségének és a csapadékhiányos időjárásnak a következményeiről. A szárazság miatt folyamatosan és nagymértékben emelkedő takarmányárak, valamint a hőség miatti termeléscsökkenés, továbbá az állatelhullás miatt komoly veszély fenyegeti az állattartó vállalkozások talpon maradását.
Az állattartók így szükségesnek ítélik az ágazatnak folyósított nemzeti támogatások – ezek most mintegy 40 milliárd forintot tesznek ki – folyamatos biztosítását, minél gyorsabb kifizetését, esetleges megemelését, továbbá a vízfelhasználás könnyítését segítő intézkedések meghozatalára is számítanak.
Hazánk helyzete nem változik
Czerván György, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) agrárgazdaságért felelős államtitkára még július 5-én azt közölte: Magyarország helyzete az unió Közös Agrárpolitikájának (KAP) reformfolyamatában az új költségvetési időszakban, 2014 és 2020 között lényegében nem változik a közvetlen támogatásokat tekintve. A teljes KAP-költségvetés a következő uniós költségvetési időszakra 386,9 milliárd euró lesz. Ebből az agrárgazdasági tevékenység – azaz az I-es pillér – finanszírozására várhatóan 281,8 milliárd euró jut majd.
A következő többéves (2014–2020) uniós költségvetési keretben Magyarországnak fontos a kohéziós és a közös agrárpolitika megőrzése, mert ezek olyan növekedést szolgáló eszközök, amelyek azonnali eredményeket hoznak – fejtette ki Győri Enikő, a Külügyminisztérium uniós ügyekért felelős államtitkára július 3-án Budapesten egy konferencián.