A diplomata kiemelte, hogy Irán legfontosabb külkereskedelmi partnere az EU, amely jelenlegi gazdasági válságát könnyebben legyőzhetné, ha nyitna Közép-Ázsia felé.
Ha ezzel a régióval szorosabb gazdasági kapcsolatot építene ki Európa, akkor biztos könnyebben lenne úrrá egyebek mellett a munkanélküliség problémáján is – mondta a nagykövet, kiemelve a Nokia és a Peugeot közelmúltban bejelentett létszámleépítését.
Ismertette: a magyar–iráni kereskedelmi forgalom tavaly 15 százalékkal nőtt 2010-hez képest. Kulcsfontosságúnak nevezte azt a tényt, hogy háromezer iráni diák tanul Magyarországon, akik szerinte „második otthonukként” tekintenek az országra és hazatérésük után sem szakadnak el.
Miklóssy Ferenc, a Hajdú-Bihar Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy bár Iránt számos szankció és embargó sújtja, a Magyarország szempontjából fontos egészségiparban és élelmiszeriparban nincsenek korlátozások.
Az elnök jelezte, hogy a nagykövet debreceni látogatása és a fórumon bemutatkozó 15-20 cég már egy nagyobb delegáció érkezését készíti elő. A várhatóan szeptemberben sorra kerülő látogatáson már iráni üzletemberek is részt vesznek, és reményeik szerint konkrét megállapodásokat kötnek magyar cégekkel – mondta Miklóssy Ferenc.
Emlékeztetett arra is, hogy a rendszerváltozás előtt, az 1970-1980-as években Irán a külkereskedelemi forgalom szempontjából Magyarország öt legfontosabb partnere között volt. 2010-ben a magyar export a KSH adatai szerint 37,7 millió dollár volt, míg az import 1,9 millió és mindkét adat javuló tendenciát mutatott.

Kocsis Máté: Az unió gazdasága romokban, de talicskázzák a lóvét Ukrajnába