Kína „magához tér” az év második felében

Kínában a deflációnak csekély az esélye, és a második félévben stabilizálódik az ázsiai ország gazdasága – vélte Szung Kuo-csing, a kínai központi bank egyik tanácsadója.

KG
2012. 07. 22. 14:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kína hazai össztermékének (GDP) második negyedévi bővülése éves összehasonlításban 7,6 százalékra – 2009 kezdete óta a legalacsonyabb szintre – lassult az első negyedévi 8,1 százalékról, a kereslet és az export bővülésének mérséklődése és az ingatlanpiaci beruházások stagnálása miatt. Júniusban az infláció két és fél évi mélypontra, 2,2 százalékra csökkent, és kínai gazdaságkutatók egy része a defláció veszélyére figyelmeztetett. A kínai statisztikai hivatal azonban a múlt héten azt közölte, hogy bár a fogyasztói árindex tovább mérséklődhet, deflációtól nem kell tartani.

Az ázsiai ország számos intézkedést hozott a gazdaság élénkítésére az utóbbi időszakban, például mérsékelte a kereskedelmi bankok kötelező tartalékrátáját, és csökkentette az alapkamatot. Szung Kuo-csing arra számít, hogy a következő hónapokban továbbra is szerény marad a hazai kereslet bővülése és mérsékelt lesz az infláció. Úgy vélte, hogy a kínai cégek számára továbbra is magasak maradnak a hitelköltségek, és a csökkenő profit miatt kevésbé tudnak beruházni.

A lassuló gazdaságnövekedés miatt az elmúlt hetekben több kínai nagyvállalat, köztük a ZTE elektronikaialkatrész-gyártó, a China Eastern Airlines, a kiskereskedelmi Suning Appliance és az elektronikai TCL Communication Technology Holdings is arra figyelmeztetett, hogy nyereségük elmarad a várttól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.