Működőképesebb pályázati rendszert szeretnének

A FruitVeB a következő uniós költségvetési időszakban egyszerűbbé és átláthatóbbá tenné az ágazatra vonatkozó pályázati rendszert.

WL
2012. 07. 19. 17:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mártonffy Béla, a FruitVeB elnöke csütörtökön az MTI-nek elmondta: a szakmaközi szervezet 2014–2020 közötti új uniós fejlesztési időszak előkészítése kapcsán értékelte az eddigi kertészet- és ültetvénykorszerűsítési programok eredményeit. A szakértők arra a megállapításra jutottak, hogy célszerű volna egy, az eddigitől eltérő, új rendszerű pályázati koncepciót kidolgozni. A FruitVeB ehhez kéri Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter segítségét, támogatását.

A FruitVeB elnöke emlékeztetett: az előző kormány által kialakított fejlesztési rendszer nem hozta a várt eredményeket, a termelőknek csak kis része vett részt a pályázatokon, és a pályázati eredményesség is elmaradt a korábban tervezettől. A zöldség-gyümölcs ágazat 15 százalék körüli átlagos teljesítményarányos támogatásfelhasználása a tervezett 100 milliárd forint helyett csak annak egyharmadát érte el – tette hozzá.

Új támogatási rendszerre van szükség

Mártonffy Béla véleménye szerint ezek az adatok nem felelnek meg a kormány azon szándékának – amit a FruitVeB is támogat –, hogy a zöldség-gyümölcs ágazat az egyik legfejlődőképesebb szektora és legjelentősebb munkaadója lehet a vidéki Magyarországnak. Ezért új, a gazdák által is átlátható és egyszerűen igénybe vehető támogatási rendszer kidolgozására, működtetésére van szükség a jövőben. Így ugyanis az eddiginél várhatóan több forráshoz juthatnak az ágazati szereplők 2014–2020 között az uniós pénzekből. A szakmaközi szervezet vezetője szerint a jelenlegi rendszer nem hozhatja meg azt az innovációs áttörést, ami az ágazat tervezett növekedéséhez, a 3,5 millió tonnára bővülő termeléshez – ez most évente mintegy 2,5 millió tonna – és a tervezett százezer új vidéki munkahely megteremtéséhez szükséges.

Ezért javasolja a FruitVeB, hogy a korábbinál lényegesen egyszerűbb, mind a termelők, mind pedig a kormányzat részére könnyebben és sikeresebben működő pályázati rendszert alakítsanak ki, a mi az ágazat általános tevékenységét javító, működési költségeit csökkentő, főként műszaki fejlesztéseket részesít előnyben. Ennek alapján pedig a még fel nem használt fejlesztési kereteket az új rendszer szerint 2012–2013-ban ismételten ki lehetne írni a kertészet korszerűsítésére, a kertészeti ültetvények és a kertészeti gépek fejlesztésére. Ennek a pályázatnak a tapasztalatai alapján 2014-től egy teljesen új, kiforrott pályázati rendszert lehetne működtetni a kertészeti ágazatban – mondta Mártonffy Béla.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.