– Szükség van-e az IMF/EU-megállapodásra?
– A Nemzetközi Valutaalapot megmentőként várni tévedés. Azoknak az országoknak, amelyek az elmúlt években IMF-szerződést kötöttek, mind hasonló gazdasági feltételeket szabott a Valutaalap. Ha megnézzük a térségünket, a román, a görög és a litván megállapodásokban majdnem pontról pontra ugyanazok az intézkedések szerepelnek, és általában ezek megszorítási sablonokat jelentenek. Éppen azért kritizálják az IMF-et, mert ezekből a megszorításokból még soha sehol sem alakult ki növekedés, csak újabb megszorítás.
– Miben különbözik a mostani tárgyalás a 2008-astól?
– A magyar helyzet alapvetően más. Hazánk a megszorításokat az elmúlt években meglépte, így ezeket már nem kérhetik tőlünk.
– Akkor milyen egyéb feltételekhez ragaszkodhatnak még?
– Például a vagyonadóhoz. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagállamai közül egyértelműen a kelet-közép-európai régió országai azok, ahol az ilyen típusú terhek alacsonyak, ami társadalmilag nem igazságos, a gazdagok részéről nem szolidáris. Ha a gazdagokat nem tudjuk megfogni a személyi jövedelemadóval, mert egykulcsos, akkor marad a vagyonadó. De eddig bármelyik kormány, amelyik megpróbálta bevezetni, a középosztály ellenállásába ütközött.
– Az ingatlanadót még a Bajnai-kabinet vezette volna be, de az Alkotmánybíróság alkotmányellenesnek találta.
– Nem magát a vagyonadót, hanem annak akkori technikai kivitelezését. Nem jó ellenérv a hatalmas belvárosi lakásban éldegélő idős hölgy ismert toposza sem. Aki olyan ingatlanban él, amelyet nem képes finanszírozni, renoválni, az fenntarthatatlan. Ez piacgazdaság, nem államszocializmus. Az időseknek sokkal inkább megfizethető gyógyszerekre és ápolásra lehet szüksége adott esetben, mint egy nagy és drága fenntartási költségű lakásra. Az ingatlanadó bevezetéséhez ugyanakkor elengedhetetlen egy olyan regiszter létrehozása, amely valóban az adott ingatlan piaci értékét tükrözi, és amely alapján meghatározható a kivetendő adó mértéke. Hangsúlyozom: csak a gazdagokra szabad az adót kivetni, a szegények több megszorítást már nem képesek elviselni!
További részletek a Magyar Nemzet hétfői számában.