Romló üzleti hangulat Németországban

Németországban a vártnál is jobban romlott az üzleti hangulat júliusban: az Ifo gazdaságkutató intézet németországi üzleti bizalmi mutatója is csökkent.

WL
2012. 07. 25. 9:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elemzők átlagosan 104,5 pontra számítottak júliusra. Az intézet elemzői főleg az euróövezeti bonyodalmaknak tulajdonították a további, erős hangulatromlást. Noha az export iránt csak kevéssé csökkentek a vállalatok reményei, a kapacitások kihasználtsága csökken – állapították meg. A mutató tavaly februártól júniusig 114 pont fölött mozgott, utána októberig 106,5 pontra esett. Azóta idén márciusban és áprilisban volt a legjobb, mindkétszer 109,8 ponton, majd meredek lejtőre került, jelezvén, hogy a bizakodó többség egyre fogy.

A hétezer német feldolgozóipari, építőipari, nagy- és kiskereskedelmi vállalat megkérdezésével készülő felmérés részmutatói közül a jelenlegi helyzet megítéléséé 111,6 pontra esett a júniusi 113,9 pontról, amely még jobb volt a májusi 113,2 pontnál. A júniusi adatot szerdán megerősítették. Az elemzők júliusra 113,0 pontot jósoltak.

A fél évre előre tekintő üzleti várakozások részmutatója 95,6 pontra süllyedt a júniusi 97,2 pontról. A júniusi számot szintén szerdán vették lejjebb az eddig jelzett 97,3 pontról. Itt az elemzői előrejelzések átlaga 96,4 pont volt.

Az Ifo vizsgálataiban száz pont alatti mutató azt jelzi, hogy a megkérdezettek többsége a helyzet romlására számít, száz pont feletti érték pedig azt jelzi, hogy a többség bizakodó.

Előzőleg a ZEW gazdaságkutató intézet hat hónapra előretekintő németországi konjunktúra- és üzleti hangulatmutatója júliusra mínusz 19,6 pontra csökkent az előző hónapban jelzett mínusz 16,9 pontról a háromszáz intézményi befektető és közgazdász megkérdezésével múlt héten készült felmérésben, vagyis a pesszimisták többsége nőtt. A ZEW-nél a borúlátók többségét negatív előjelű mutató jelzi, a bizakodók többségét pedig pozitív szám. A ZEW-mutató tavaly júliusra mínusz 15,1 pont volt, majd novemberig mínusz 55,2 pontig zuhant. Utána idén áprilisban volt a legjobb, 23,4 ponton, de azóta minden hónapban romlott, és mélyen a 24,0 pontos történelmi középértéke alatt van.

A „félhivatalos„ gazdasági előrejelzések közül a legfrissebb a Nemzetközi Valutaalapé (IMF). A nemzetközi pénzintézet a múlt héten 1,0 százalékos gazdasági növekedést jósolt Németországnak erre az évre a tavalyi, 3,1 százalékos többlet után. A friss idei becslés jobb, mint az IMF áprilisi, 0,6 százalékos jóslata, de a jövő évre szóló becslését 1,4 százalékra rontotta az áprilisban jelzett 1,5 százalékról. Az előrejelzés nagy kockázatot tartalmaz, amennyiben az euróövezet egészében az IMF 0,3 százalékos átlagos GDP-csökkenésre számít – ugyanúgy, mint áprilisban –, a jövő évre szóló előrejelzését pedig 0,7 százalékos növekedésre vette vissza az áprilisban várt 0,9 százalékról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.