Zökkenőmentesnek nem nevezhető a tavaly kiírt két lakossági energiatakarékossági pályázat beadványainak véglegesítése. A többszöri határidő-hosszabbításon átesett, tavaly októberben elindított, majd idén május 15-én lezárt napkollektor-pályázat esetében az Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft. a Magyar Nemzetnek adott tájékoztatása szerint minden beadványt elbíráltak a keret erejéig. Ez alapján 4124 darab pályázat felelt meg formailag és tartalmilag is a kiírásnak, ezek lekötik a rendelkezésre álló csaknem hárommilliárd forintot. Ugyanakkor mostanáig 2722 beadvány esetében született a támogatásról miniszteri döntés, amellyel ez idáig 1,9 milliárd forint lekötése valósult meg, további 1423 pályázat viszont még mindig felterjesztésre vár.
„A kiírástól számítva hat hónapig egyetlen pályázat sem kapott miniszteri elbírálás” – mondta a Magyar Nemzetnek Kiss Ernő, a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség elnöke. Rámutatott, szeptember 30-ig el kell számolni a pályázattal, ám addig nem lehet elkezdeni a napkollektoros rendszerek telepítését, amíg nem kötik meg a támogatási szerződést. Vagyis a késlekedés miatt meglehetősen szűkössé válik a beruházás kivitelezésére rendelkezésre álló idő. „A kiírás célja nagyon jó volt, de a bürokrácia miatt a megvalósítás már egyáltalán nem sikerült problémamentesre” – jegyezte meg Kiss Ernő.
A tavaly augusztusban útjára indított, majd két nap alatt lezárt, lakóépületek energetikai felújítására kiírt pályázat esetében is még közel 150 beadvánnyal kapcsolatos döntés véglegesítése folyik. Az Energia Központ Nonprofit Kft. a lapot arról tájékoztatta, hogy a befogadott 824 pályázatból valamennyi átment már a szakmai bizottság értékelésén.
„Az augusztusban beadott pályázatok némelyikénél több mint kilenc hónap után sincs eredmény, így a beruházás megvalósítására és a támogatás elszámolására csak három hónap maradt. Ilyen feltételek mellett sokan döntöttek kivitelezés elhalasztása mellett” – hívta fel a Magyar Nemzet figyelmét Medgyasszay Péter, aki mérnökként több pályázat elkészítésében is részt vett. A szakember felidézett egy esetet, amikor egy új építésű ház energiahatékonysági beruházásának támogatásáról csak idén márciusban hozták meg a bírálók a döntést, ám szeptemberi határidővel a kivitelező már nem tudta elvállalni a munkát.
A kiírások esetében a pályázatkészítésben részt vevők szerint a beadvány bonyolultsága is komoly problémákat okozott. „A napkollektoros kiírásnál hazánkban számos igazolást kellett benyújtani az egyéb dokumentumok mellé, ehhez képest Ausztriában a hasonló pályázatokhoz elég e-mailen elküldeni a legfontosabb adatokat” – emelte ki Kiss Ernő.
A tavaly augusztusi energiahatékonysági pályázat esetében pedig a felkészülésre igénybe vehető két hétben négyszer változott a szabályzat, ráadásul egyik esetben úgy, hogy szombatról vasárnapra virradó este jelentek meg a módosítások.

Tuja a kertekben: miért száradnak ki, és meg lehet-e őket menteni?