Több jogszabály módosítását javasolta az ombudsman

Nem kezeli megfelelően a jogi szabályozás a homok- és kavicsbányászattal kapcsolatos környezeti hatásokat, illetve az általuk okozott konfliktusokat Szabó Máté ombudsman szerint.

WL
2012. 07. 04. 21:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tájékoztatás szerint a vizsgálat nyomán az alapvető jogok biztosa több jogszabály módosítását javasolta.

A közlemény szerint részben a Levegő Munkacsoport beadványa alapján, részben hivatalból indult ombudsmani vizsgálat a kavics- és homokbányászat következtében előálló vízgazdálkodási, termőföldvédelmi, környezet- és természetvédelmi problémák feltárására.

A kavicsbányászat nyomán csak a Pesti síkságon csaknem 2000 hektár kiterjedésű nyílt víztükör párologtatja a talajvizet.

A kavicsbányászat intenzitása és annak következményei nincsenek összhangban az alaptörvény célkitűzésével, amely előírja a termőföld, a vízkészlet, a biológiai sokféleség védelmét, megőrzését a jövő nemzedék számára – állapítja meg az ombudsman jelentése.

A jogi szabályozás nem megfelelően kezeli a bányászat sok esetben visszafordíthatatlan környezeti hatásait. A gondokat súlyosbítja, hogy nem vagy nem megfelelően teljesültek az állami tervezési feladatok.

Az ombudsman a bányászat és a vízgazdálkodás ügyében a jogbiztonságot, valamint az egészséges környezethez való jog érvényesülését hiányolta.

Szabó Máté a vizsgálat nyomán javasolta több jogszabály, így például a bánya-, a vízgazdálkodási és a termőföldtörvény módosítását, továbbá a nemzeti ásványvagyon-gazdálkodási stratégia megalkotását, valamint a felszín alatti vízkészlet esetében az igénybevétel határértékeinek meghatározását is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.