Zöldberuházás a Maros hordalékkúpján (x)

A Swietelsky által vezetett konzorcium építi Orosházán a csatornahálózatot

2012. 07. 05. 5:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jelentős csatornaépítési munkálatokba kezdett a minap a Dél-Alföldön az S-A Csatornaépítő Konzorcium. Az Orosháza városa által kiírt pályázat nyertesei: a konzorcium vezető tagja, a Swietelsky Magyarország Kft. és az A-HÍD Építő Zrt. A két vállalkozás együttműködik a projekt megvalósításában. A beruházás teljes összege 6,6 milliárd forint, amelynek 85 százalékát uniós támogatásból fedezik.

„Mint a fogorvosnál: amikor a székben ülünk, nagyon rossz, de utána szebb, egészségesebb és szélesebb a mosolyunk”. Így készül Orosháza eddigi történetének talán legnagyobb beruházására – mondta Orosz Károly, az A-HÍD Építő Zrt. ügyvezető igazgatója. A város területének közel 60 százalékát érintő csatornahálózat kiépítése és a szennyvíztelep korszerűsítésének kétéves időszaka következik.

E mostani „sikertörténet” 2010 novemberéig nyúlik vissza, amikor a Békés megyei város pályázott a támogató Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) által kiírt szennyvízelvezetésre és tisztításra. A pozitív elbírálás egy évvel később, 2011 júliusában valósult meg, amelyben a támogató szervezet értesítette az önkormányzatot: Orosháza több mint 5 milliárd forintnyi vissza nem téríthető támogatásban részesült. Két nappal ezelőtt, július 3-án pedig az önkormányzat megkötötte szerződését a kivitelező S-A Csatornaépítő Konzorciummal.

Miért is van szükség a szennyvíztisztító telep és a város csatornahálózatának fejlesztésére? A hosszú előkészületek után benyújtott jelentkezésnek több kézenfekvő oka is volt. Egyrészt az uniós törvénykezés kötelezi a városokat az egybefüggő, egész települést érintő csatornahálózat kiépítésére. Másfelől pedig a környezetvédelem és a fenntarthatóság motiválta a városvezetést a döntés meghozatalára.

A két-három évvel ezelőtti belvizes időszakok komoly problémát okoztak a lakosság életében. Az önkormányzat és az építkező vállalatok bíznak abban, hogy a munkálatok végére ez a probléma teljesen megoldódik. Így nem csak tisztább, de biztonságosabb lakóövezetet is kapnak 2014 őszére az orosháziak. A város ugyanis veszélyeztetett árterületen, a Maros hordalékkúpján fekszik, aminek következtében egyáltalán nem mindegy, milyen mértékben tisztul a szennyvíz, illetve hogy az miként kerül vissza a természetbe. A szippantós autókkal történő szennyvízszállításnál sokkal ellenőrzöttebb, megbízhatóbb, biztonságosabb egy szennyvíz-elvezető rendszer kiépítése. A csatornázás révén a talajvíz akár 50-70 centiméterrel is csökkenhet, így könnyebben elkerülhető az alföldi településeken a „belvizes” időszakokban, hogy a víz szennyezetté váljon.

Az orosháziak egy része 2009-ben még szkeptikusan állt a fejlesztés gondolatához – számos lakossági fórum és vita után azonban az érintett területek ingatlantulajdonosainak kétharmada már megbízott a vezetésben, és elfogadták a beruházások tervezeteit és annak költségeit. Ezután létrejött az Orosházi Vízközmű Társulat, így pedig minden jogi akadály elgördült a pályázás lehetősége elől.

Jelenleg Orosháza lakóterületének negyven százalékában működik csatornarendszer, a fennmaradó hatvan százalék szennyvizének elvezetéséről kell most gondoskodni. A lakókörnyezet tisztasága, a belvíz problémájának megoldása nem csak egy komfortosabb város képét ígéri, de akár az ingatlanok értékét is emelheti. A már meglévő csatornahálózatokat biofilterek beépítésének segítségével rekonstruálják, az építkezés során pedig mintegy 15 kilométernyi úthálózat fog megújulni. A szeptember legelején kezdődő munka 638 napig lesz része a lakosság életének. A város lakói a hónapokon át tartó kellemetlenségekért a csatornahálózat előnyeinek élvezetén felül a kényelmesebb közlekedés lehetőségét kapják cserébe. Dancsó József polgármester többször is hangsúlyozta: nehéz időszak előtt áll a város, de remélik, hogy a lakosság folyamatos, kielégítő tájékoztatásával könnyebb lesz a munkálatok idejét átvészelni.

A projekt befejeztével egyedül az üdülőövezet, Gyopárosfürdő marad ki a csatornázási munkálatokból, azonban a város vezetősége ezt a területet sem szeretné elhanyagolni. Az projektből kimaradt területek fejlesztésére 2014 után tudnak sort keríteni. A kivitelezésről az önkormányzat által kiírt pályázat nyertese, az S-A Csatornaépítő Konzorcium gondoskodik.

Az együttműködésben a névadó két vállalkozás, a konzorcium vezető tagja, a Swietelsky Magyarország Kft. és az A-HÍD Építő Zrt. vesz részt. Mindkét vállalat a 10 legnagyobb magyar építőipari cégek között foglal helyet, így a minőség és a megbízhatóság felől nem lehet kétsége Orosháza lakosságának.

A Swietelsky több mint húsz éve van jelen a magyar piacon: a közmű-, út-, autópálya-, metró-, vasút- és magasút építéssel az építőipar majdnem minden területén jelen vannak. A vállalat jelenleg is több, hasonló építkezést is vezet. Mint a cég igazgatója elmondta – a személyes jó kapcsolaton túl –, azért is választotta partneréül az A-HÍD-at, mert két olyan társaságról van szó, amelyek méltán és méltón egészíthetik ki egymást.

Székely Csaba, a konzorcium vezető cégének igazgatója – Churchill szavaival élve – „vért és könnyeket” jósolt az építkezés 638 napjára, ugyanakkor megígérte, cégével igyekszenek a minimálisra csökkenteni a fennakadásokat, továbbá biztatja a lakosságot, észrevételeikkel, panaszaikkal nyugodtan forduljanak hozzájuk a helyi irodán keresztül. Együttműködéséről biztosította a szerződéskötésen jelenlévőket Orosz Károly is, aki a már említett fogorvosi procedúrához hasonlítva „szélesebb mosolyú város” képét ígérte a munkálatok végére.

A beruházás teljes összege 6,6 milliárd forint, amely összeg 85 százalékát állja a KEOP, Orosházának tehát a fennmaradó 15 százalékot, vagyis körülbelül másfél milliárd forintot kell állnia. Ebből az összegből 900 millió forintot hosszú lejáratú hitelből biztosít a város vezetősége, a maradék 577 millió forint lakossági hozzájárulásból érkezik a projekt kasszájába. Az építkezésbe a város iparüzemeit is bevonják, ugyanis a település vezetőinek kiemelten fontos a jelenlegi munkahelyek megőrzése és még továbbiak teremtése, nem utolsó sorban pedig a helyi gazdasági életet is fellendítik ezzel. Dancsó József lapunknak elmondta, hogy a munkálatokból származó iparűzési adó összege hosszútávon a város érdekeit szolgálja. Hogy pontosan milyen mértékű ez a munkahelyteremtés, még nem lehet tudni. Erről az önkormányzat és a kivitelező konzorcium egyezik meg.

A már kiépült hálózat teljes egészét az orosházi önkormányzat tulajdonolja, üzemeltetéséről pedig a Békés Megyei Vízművek Zrt. fog gondoskodni. Az önkormányzat ígéretett tett arra, hogy hétről hétre, szakaszról szakaszra megfelelő tájékoztatást nyújt a lakosság számára a munkálatok kapcsán az elkövetkező két évben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.