Sem a belföldi, sem pedig a külföldi utak szervezői és szállásadói nem lehetnek elégedettek az idei nyárral. Ennek legfőbb oka pedig az, hogy az átlagos üdülések iránt a szokásosnál sokkal kevesebben érdeklődtek hazánkban, mint korábban. – Az idén kizárólag a legszerényebb nyaralások voltak keresettek, ezeket leszámítva szinte minden területen visszaesés volt – mondta a Magyar Nemzetnek egy utazási iroda vezetője. Hozzátette: a múlt évhez képes irodája forgalma mind a belföldi, mind pedig a külföldi utak terén 30 százalékkal visszaesett. – Tudjuk azt is, hogy ezzel nem vagyunk egyedül, hiszen alig van olyan iroda, amelynek legalább 10-20 százalékkal ne csökkent volna a forgalma – hangsúlyozta a szakember.
Túlzás 30 százalékról beszélni
A lap megkereste Molnár Juditot, a Magyar Utazásszervezők Szövetségének szóvivőjét is. Elmondta, az idén valóban kevesebben mentek nyaralni, mint tavaly, szerinte azonban általánosságban nem beszélhetünk 30 százalékos csökkenésről.
– A visszaesés mértéke irodánként változik, de átlagban meghaladja a 10 százalékot. Egyébként épp a napokban voltam egy konferencián, ahol az elemzők arról beszéltek, hogy jövő nyárra már fellendülést várnak – hangsúlyozta a szóvivő. Kifejtette, az idei nyári visszaesés hátterében több ok is fellelhető. A belföldi utak esetében ilyen például az, hogy a Széchenyi-pihenőkártya még nem találta meg a helyét a piacon.
– Az új kafetériaelemnek nagyon örül az utazási szakma, főképp azért, mert lényegesen alacsonyabb az elfogadói jutaléka, mint az üdülési csekké. A plasztiklapnak ugyanakkor vannak hátulütői is – hangsúlyozta Molnár. Mint mondta, ilyen például az, hogy az utazási irodáknál csak a szállászsebbe, azaz a speciálisan erre az alszámlára feltöltött részből lehet fizetni a szolgáltatást. Molnár Judit szerint a piacnak a kuponos vásárlási oldalak terjedése sem tesz jót, azok ugyanis irreális árversenybe sodorják a szállodákat.
A teljes cikket a Magyar Nemzet hétfői számában olvashatják.