Egy ilyen fejlemény az első évben a hazai össztermék (GDP) 11 százalékát kitevő költséggel (32 milliárd euró) járna Ausztriára nézve, és legkevesebb öt évig tartana, amíg a gazdaság kiheveri a hatást – mondta Werner Faymann Tirolban az Alpbachi Fórumon a WIFO kutatóintézet tanulmányára hivatkozva. A munkanélküliségi ráta 3,3 százalékponttal – 140 ezer fővel – emelkedne a kancellár által idézett adatok szerint.
„El sem tudjuk képzelni egy ilyen helyzet szociális költségeit és politikai következményeit” – mondta. Ezért Ausztriának „konstruktívnak és nem destruktívnak” kell lennie a vitában – hangsúlyozta.
A lehetséges spekulációs támadásokat is számításba véve még súlyosabb helyzet is elképzelhető, akár egymillió, az exporttól függő állás is veszélybe kerülhet – mondta. Európa jelenlegi helyzetét a hegymászókéhoz hasonlította, akiket biztosítókötél köt össze, és akik csak együtt érhetik el a hegycsúcsot.
A kancellária közleménye szerint Faymann ismét szorgalmazta egy pénzügyi tranzakciós adó bevezetését „közösen azokkal, akik készen állnak rá”, erős hatáskörökkel rendelkező európai banki felügyeletet és egységes euróövezeti válságkezelést, amely – mint mondta – védené a közös fizetőeszközt a spekuláció ellen.