Az euróövezeti adósságválság az idei év első felében a felzárkózó európai gazdaságok növekedésére gyakorolta a legközvetlenebb negatív hatást, ám most már egyre több jel utal arra, hogy a tovaterjedő hatások miatt a legnagyobb felzárkózó gazdaságok növekedési lendülete is kifulladóban van – állapította meg csütörtökön Londonban ismertetett féléves világgazdasági értékelésében a Moody's Investors Service, amely szerint továbbra is az euróválság jelenti a legnagyobb kockázatot a globális növekedésre.
A világ legnagyobb hitelminősítő és pénzügyi-gazdasági elemzőcége 16 oldalas, új helyzetértékelésében emiatt jelentősen visszavette a húsz vezető gazdasági hatalom (G20) csoportjába tartozó felzárkózó gazdaságok növekedési előrejelzését. A Moody's felülvizsgált prognózisa szerint ezek a gazdaságok az idén átlagosan 5,2 százalékkal, jövőre 5,7 százalékkal növekedhetnek.
A ház eddig 5,8 százalékos, illetve 6,0 százalékos átlagos reálnövekedést várt a G20-csoport felzárkózó gazdaságaiban erre a két évre. A cég hangsúlyozza, hogy a G20 növekedési üteme várhatóan jelentősen elmarad 2012-ben és 2013-ban az előző két év átlagától. A Moody's számításai szerint a G20-gazdaságok teljesítménye 2010-ben átlagosan 4,6 százalékkal, 2011-ben 3,2 százalékkal nőtt.
Súlyos recesszió jöhet Dél-Európában
A hitelminősítő a felzárkózó térség legnagyobb gazdaságában, Kínában az idei és a jövő évre egyaránt 7-8 százalék közötti növekedést vár a 2010-ben és 2011-ben mért 10,3 százalékos, illetve 9,2 százalékos növekedési ütem után.
A Moody's csütörtöki prognózisában szereplő központi előrejelzési sáv alapján Németországban – a legnagyobb euróövezeti gazdaságban – az idén 0,0-1,0 százalék közötti, 2013-ban 1,0-2,0 százalék közötti GDP-növekedésre lehet számítani. A cég fenntartotta azt a prognózisát, hogy az euróövezet az idei év egészét recesszióban tölti; a Moody's 0,5 százalékos átlagos GDP-visszaesést jósol a valutaunióban 2012-ben.
Az átlag azonban rendkívül nagy belső eltéréseket rejt. A Moody's csütörtöki becslése szerint Franciaországban az idén nem várható növekedés, az olasz gazdaság teljesítménye 2 százalék körüli mértékben, a spanyol gazdaságé valószínűleg 1,5 százalékkal csökken. A ház súlyos recessziót vár Portugáliában és Görögországban, 3,5 százalékot meghaladó, illetve csaknem 7 százalékos idei GDP-visszaeséssel.
Romló hangulat
A vártnál rosszabban alakult és csökkent augusztusban is az üzleti és fogyasztói hangulatindex az euróövezetben – derül ki az Európai Bizottság csütörtökön közzétett adataiból. Ez sorban már az ötödik hónap, hogy csökken a mutató, és most a legalacsonyabb 2009 vége óta.
Az összetett gazdasági hangulatindex (ESI) 86,1 pont volt augusztusban a júliusi 87,9 pontot követően, miközben elemzők 87,6 pontot vártak. Júliusban két ponttal esett a mutató júniushoz képest. A fogyasztói bizalom alakulását jelző index az elemzői várakozásoknak megfelelően mínusz 24,6 pontra esett a júliusi mínusz 21,5 és a júniusi mínusz 19,8 pontról. Az üzleti hangulatmutató kissé javult, mínusz 1,21 pontra a mínusz 1,27-ről, elemzők mínusz 1,30 pontot vártak.
Az üzleti és fogyasztói hangulatindex öt alapmutatóból tevődik össze, amelyet havonta készítenek el az Európai Bizottság szakértői: az ipar, a szolgáltatások, a fogyasztás, a kiskereskedelem és az építőipar területéről gyűjtenek be adatokat. Az adatokból arra lehet következtetni, hogy a vállalatok és a fogyasztók mennyire fognak költekezni a következő időszakban.