A vízrendezési munkálatokra összesen 358,9 millió forintot fordítottak, a kivitelezéssel járó kiadásokat hazai költségvetési forrásból, valamint az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA) társfinanszírozásában fedezték.
Az 1978-ban üzembe helyezett Nagykunsági-főcsatornát azért építették, hogy a Tisza vizét öntözési célokra a átvezessék a Körös térségébe. Ez akkor az agrárium számára nagyon fontos lépés volt, de a belvíz elvezetéséhez szükséges csatornahálózat fejlesztése elmaradt – emlékeztetett Lovas Attila, a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság vezetője a projektzáró rendezvényen.
A vízügyi igazgató elmondta: az elmúlt évtizedekben az időjárás szélsőségeire válaszul a térség települései hozzáfogtak a belterületi csapadékvíz-elvezető rendszerek fejlesztéséhez, aminek eredményeként a Nagykunsági-főcsatorna övcsatornáit terhelő víz mennyisége fokozatosan növekedett. A csatornák ráadásul az elmúlt húsz év alatt feltöltődtek iszappal, a vízi növényzet elburjánzott, így a terület vízelvezetésére hivatott rendszer már csak igen korlátozottan tudta ellátni feladatát.
A projekt kidolgozásánál alapvető szempont volt, hogy elsősorban a meglévő csatornahálózat átalakításával segítsék a terület belvízmentesítését. Ehhez figyelembe kellett venni az elmúlt évtized szélsőséges időjárási eseményeinek következményeit, hatásait, valamint három település, Kétpó, Örményes és Kuncsorba belterületéről a jövőben érkező belvizek befogadási lehetőségét is.
A 2011 novemberében megkezdett munkálatok során eltávolították a parti és vízi növényzetet, elvégezték a csatornakotrást, megújították a szivattyúkat, zsilipeket, utóbbiakból több helyen újat is kialakítottak. A fejlesztés eredményeként a térségben biztonságosabban és az eddigieknél energiatakarékosabban lehet majd a belvizet elvezetni. Emellett a Nagykunsági-főcsatornából elszivárgó víz helyben tartásával növelni tudják az mezőgazdasági öntözésre alkalmas készletet is.

Szörnyű tragédia történt hajnalban: a mentők már nem tudtak segíteni