A 2008-as után jelenleg is egy újabb élelmiszerár-válság közepén van a világ – jelentette ki Brabeck-Letmathe a Kurier című lap szerdai számában. Előzőleg harminc éven át csökkentek, mígnem 2008-ban akár 300 százalékkal emelkedtek az árak – mondta. Jelenleg ismét emelkednek egyrészt a szárazság, másrészt az élelmiszer-alapanyagok bioüzemanyag-gyártásban való feldolgozása következményeként – hangoztatta.
A válság közepén vagyunk
„Már most is a válság közepén vagyunk és világos, hogy továbbra is emelkedő nyersanyagárakkal kell számolnunk” – mondta a világ vezető élelmiszer-gyártójának felügyelőbizottsági elnöke. A nyersanyagár-emelkedés elsősorban az alapvető élelmiszerek árában jelenik meg, és kevésbé a feldolgozott élelmiszereknél, éppen ezért a legalacsonyabb jövedelműeket érinti a leginkább – tette hozzá.
Brabeck-Letmathe szerint a Nestlé eddig jól el tudta hárítani az áremelkedés hatását és 2012-ben sem várható változás. Lehetségesnek tartja azonban, hogy a további áremelkedés 2013-ban már érezteti a hatását.
A svájci központú nemzetközi vállalatbirodalom 1997–2005 közötti vezérigazgatója kijelentette, hibás döntésnek tartja, hogy Európában nem engedélyezik a génmódosított alapanyagok élelmiszer-ipari felhasználását.
A Központi Statisztikai Hivatal keddi közlése szerint tavaly júliushoz viszonyítva az élelmiszerek ára az átlagosnál nagyobb mértékben, 6,1 százalékkal emelkedett. Ezen belül jelentősen nőtt a tojás (34,4 százalék), a sertészsiradék (24,3 százalék), a csokoládé, kakaó (20,2 százalék), a kávé (12,5 százalék), a párizsi, a kolbász (10,5 százalék) és a sertéshús (9,5 százalék) ára, olcsóbbá vált ugyanakkor a liszt (10,7 százalék). Ezek mellett az átlagosnál nagyobb mértékben 7,1 százalékkal drágultak a szeszes italok és 24,3 százalékkal a dohányáruk.
Figyelmeztetés a repülőjegyeken?
„Mindmáig a világban egy ember sem halt meg génmódosított mezőgazdasági terméktől. Ha a politikusoknak meggyőződése, hogy a géntechnológia olyan rossz dolog, akkor minden olyan országba szóló repülőjegyet, ahol széles körben elterjedt a géntechnológia használata, figyelmeztetéssel kellene ellátni” – tette hozzá.
A Nestlé 1999-ben a fogyasztói tiltakozások hatására megszüntette egy Amerikában már hosszabb ideje forgalmazott termékének németországi forgalmazását. Brabeck-Letmathe ezzel kapcsolatban kijelentette, a Nestlé ma nem árul olyan termékeket Európában, amelyek géntechnológiailag módosított alapanyagot tartalmaznak.