Élelmiszerárak: nehéz idők jönnek

Az élelmiszerárak további emelkedésére lehet számítani a világban – mondta Peter Brabeck-Letmathe, a Nestlé felügyelőbizottságának elnöke egy osztrák lapnak.

NT
2012. 08. 15. 10:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2008-as után jelenleg is egy újabb élelmiszerár-válság közepén van a világ – jelentette ki Brabeck-Letmathe a Kurier című lap szerdai számában. Előzőleg harminc éven át csökkentek, mígnem 2008-ban akár 300 százalékkal emelkedtek az árak – mondta. Jelenleg ismét emelkednek egyrészt a szárazság, másrészt az élelmiszer-alapanyagok bioüzemanyag-gyártásban való feldolgozása következményeként – hangoztatta.

A válság közepén vagyunk

„Már most is a válság közepén vagyunk és világos, hogy továbbra is emelkedő nyersanyagárakkal kell számolnunk” – mondta a világ vezető élelmiszer-gyártójának felügyelőbizottsági elnöke. A nyersanyagár-emelkedés elsősorban az alapvető élelmiszerek árában jelenik meg, és kevésbé a feldolgozott élelmiszereknél, éppen ezért a legalacsonyabb jövedelműeket érinti a leginkább – tette hozzá.

Brabeck-Letmathe szerint a Nestlé eddig jól el tudta hárítani az áremelkedés hatását és 2012-ben sem várható változás. Lehetségesnek tartja azonban, hogy a további áremelkedés 2013-ban már érezteti a hatását.


A svájci központú nemzetközi vállalatbirodalom 1997–2005 közötti vezérigazgatója kijelentette, hibás döntésnek tartja, hogy Európában nem engedélyezik a génmódosított alapanyagok élelmiszer-ipari felhasználását.

A Központi Statisztikai Hivatal keddi közlése szerint tavaly júliushoz viszonyítva az élelmiszerek ára az átlagosnál nagyobb mértékben, 6,1 százalékkal emelkedett. Ezen belül jelentősen nőtt a tojás (34,4 százalék), a sertészsiradék (24,3 százalék), a csokoládé, kakaó (20,2 százalék), a kávé (12,5 százalék), a párizsi, a kolbász (10,5 százalék) és a sertéshús (9,5 százalék) ára, olcsóbbá vált ugyanakkor a liszt (10,7 százalék). Ezek mellett az átlagosnál nagyobb mértékben 7,1 százalékkal drágultak a szeszes italok és 24,3 százalékkal a dohányáruk.

Figyelmeztetés a repülőjegyeken?

„Mindmáig a világban egy ember sem halt meg génmódosított mezőgazdasági terméktől. Ha a politikusoknak meggyőződése, hogy a géntechnológia olyan rossz dolog, akkor minden olyan országba szóló repülőjegyet, ahol széles körben elterjedt a géntechnológia használata, figyelmeztetéssel kellene ellátni” – tette hozzá.

A Nestlé 1999-ben a fogyasztói tiltakozások hatására megszüntette egy Amerikában már hosszabb ideje forgalmazott termékének németországi forgalmazását. Brabeck-Letmathe ezzel kapcsolatban kijelentette, a Nestlé ma nem árul olyan termékeket Európában, amelyek géntechnológiailag módosított alapanyagot tartalmaznak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.