Csökkent a GDP, enyhült az infláció

A fogyasztói árak kissé csökkentek az előző hónaphoz képest, a GDP egy év alatt 1 százalékkal esett vissza.

WA
2012. 08. 14. 8:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2011-es, európai szinten is magasnak számító 1,7 százalékos növekedés után 2012 második negyedévében a kiigazított adatok alapján 1 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék, amely az előző negyedévhez képest kisebb mértékű visszaesés (a nyers adatok 1,2 százalékos csökkenésről tanúskodnak) – áll a KSH kedd reggeli közleményében. A tájékoztató alapján a nemzetgazdaság ágazatainak mintegy fele stagnált. Az információ, kommunikáció nemzetgazdasági ág teljesítménye növekedett, míg az építőiparé jelentősen visszaesett.

Az adatok nem számítanak meglepőnek, hiszen a kormány is az előzőnél jelentősen rosszabb tendenciákkal számolt az idei évben. Ennek elsősorban a korábban rendkívül erős ipari szektor átmeneti lendületvesztése az oka, amely a külgazdasági lassulás következtében jelentkezik. További negatív tényező lehet a mezőgazdaság előző évhez viszonyított gyengébb teljesítménye. Ebben a tavalyi, többéves viszonylatban is kiemelkedő növekedés mellett a szektor számára kedvezőtlen időjárási körülmények is szerepet játszottak.

5,8 százalékos infláció

A fogyasztói árak júliusban 5,8 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban, míg az előző hónaphoz képest 0,1 százalékkal csökkentek – közölte a Központi Statisztikai Hivatal. A KSH adatai szerint egy hónap alatt 0,5 százalékkal emelkedett a dohányáruk és 0,8 százalékkal a szolgáltatások ára, az üzemanyagok ára 2,5, az élelmiszereké pedig 0,2 százalékkal csökkent. A maginfláció a júniusi 4,9-ről 5,1 százalékra gyorsult éves összevetésben, míg a szezonálisan kiigazított havi mértéke változatlanul 0,4 százalék maradt.

Az éves infláció a júniusi 5,6 százalékról gyorsult fel, miután az élelmiszerek drágulása 5,0-ről 6,1 százalékra, a szeszes italoké 13,8 százalékról 14,1-re gyorsult, és a szolgáltatások áremelkedése is 0,1 százalékponttal nőtt.

Mináry Borbála, a KSH főosztályvezetője az adatok ismertetésekor elmondta: az élelmiszerek ára nem csökkent olyan mértékben mint tavaly júliusban, a többi termékcsoport ára ugyanakkor hasonlóan alakult, mint egy évvel ezelőtt. Kiemelte: a dohánytermékek ára a jövedéki adó emelése miatt nőtt, és ezeknél a termékeknél a következő hónapokban is drágulásra lehet számítani.

Háztartási energia, ruházkodás

Tavaly júliushoz viszonyítva a háztartási energia átlag feletti, 6,3 százalékos áremelkedésén belül a palackos gáz 11,3, a távfűtés 8,4 százalékkal drágult. A szolgáltatások ára 4,1 százalékkal nőtt, ezen belül a szemétszállítás 7,8, a csatornadíj 5,3 százalékkal.

A ruházkodási cikkek szintén átlag alatt drágultak (2,6 százalék), míg a tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 0,9 százalékkal kellett kevesebbet fizetni 2011. júliushoz képest.

Folyamatos javulás

A GDP tekintetében jövő évtől már folyamatos javulásra lehet számítani: több nagy ipari beruházás is megkezdi működését, illetve eléri kibocsátásának tervezett szintjét, amely mind a termelésben, mind az exportban jelentkezni fog – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium.

Fontos továbbá megjegyezni, hogy hazánkban az egyik legnagyobb mértékben csökkent az államadósság az utóbbi két évet figyelembe véve, amit az egyre kiegyensúlyozottabb, és így európai szemmel nézve is stabil költségvetési politika alapoz meg a jövőre tekintettel is. A foglalkoztatás területén szintén rendkívül fontos jogszabályi változások történtek, amellyel érzékelhetően rugalmasabbá vált a munkaerőpiacunk. Ennek hatásai már látszanak a frissen publikált magyarországi adatokon, amelyek szerint hazánkban a foglalkoztatottak száma 2012. április és június közötti háromhavi átlag alapján 3 millió 876 ezer fő volt, mely az utóbbi évek legmagasabb értékét jelenti. Fontos változások történtek továbbá az oktatás és az innovációs politika területén is, amely változások megalapozzák, hogy Magyarország a jövőben felfutó európai konjunktúra egyik nyertese legyen, kiegészülve a keleti országok irányába való nyitással.

Gyengélkedik a világ

A legfrissebb adatok szerint a várakozásoknál szerényebben nőtt a japán GDP a második negyedévben. Míg elemzők éves alapon 2,2 százalékos bővülést vártak, addig csak 1,4 százalék teljesült. A globális félelmeket növeli, hogy mind a kínai, mind az amerikai gazdaság a vártnál gyengébb teljesítményt nyújt, amelynek hatása elől hazánk sem menekülhet.

A távol-keleti helyzetnél lényegesen rosszabb a helyzet a görögöknél, ahol 6,2 százalékos visszaesést regisztráltak, az IOBE kutatóintézet becslése szerint az év egészében a csökkenés elérheti a 6,9 százalékot, csupán abban lehet reménykedni, hogy a visszaesés üteme elérte a mélypontot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.