Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke még július közepén azt nyilatkozta: a kormány munkahelyvédelmi terve óriási előrelépés a magyar kis- és középvállalatok támogatásában, és túlmutat a munkahelyteremtés, munkahelymegőrzés kérdésen.
Orbán Viktor július 2-án tízpontos munkahelyvédelmi akciótervet jelentett be napirend előtti felszólalásában a parlamentben.
A miniszterelnök pénteki rádióinterjújában azt mondta: nemzeti egység alakult ki a munkahelyvédelmi akciótervvel kapcsolatban. Közölte, meg fogják védeni a munkahelyeket, és ennek a fedezete a tranzakciós adó.
A közlemény szerint a nők munkaerő-piaci pozíciója nagyobb mértékben javult. A vizsgált időszakban a foglalkoztatottak száma 1,8 százalékkal nőtt a múlt év április–júniushoz képest.
Az 15–64 éves korcsoportban 63 ezerrel többen dolgoztak, mint egy évvel korábban. Ebben a korcsoportban 57,2 százalék volt a foglalkoztatottak aránya, 1,4 százalékponttal magasabb, mint 2011 azonos időszakában.
A második negyedévben Magyarországon a 15-64 éves férfi népességből 2 millió 55 ezren voltak foglalkoztatottak, 15 ezerrel többen, mint 2011 azonos időszakában. Így a férfiakra jellemző foglalkoztatási ráta 1,4 százalékponttal, 62,3 százalékra nőtt. A 15-64 éves nők közül a vizsgált időszakban 1 millió 785 ezren tartoztak a foglalkoztatottak közé, 48 ezerrel többen, mint 2011. április-júniusban. A nőket – az előző évinél 1,7 százalékponttal magasabb – 52,2 százalékos foglalkoztatási ráta jellemezte.
A 15-24 éves foglalkoztatottak egyébként is alacsony létszáma 207 ezerrel csökkent, a foglalkoztatási rátájuk 17,6 százalék, 0,3 százalékponttal alacsonyabb az egy évvel korábbinál. Ugyanakkor nőtt a legjobb munkavállalási korú, 25-54 éves és az idősebb, 55-64 éves foglalkoztatottak száma, a foglalkoztatási rátájuk 1,5, illetve 1,7 százalékpontos javulása mellett - áll a KSH jelentésében.
Legkedvezőbb helyzetben a Nyugat-Dunántúl
A 15-64 évesek foglalkoztatási rátájának növekedése – Közép- és Dél-Dunántúl kivételével – mindegyik régióban 1,0 százalékpont feletti volt. 2012. április-júniusban az egyik legkedvezőtlenebb helyzetben lévő régió – az Észak-Alföld – foglalkoztatási rátája emelkedett a legjelentősebben (2,1 százalékponttal), de a területre továbbra is alacsony mértékű (52,5 százalék) foglalkoztatás jellemző. Hasonló, 2,0 százalékpontos javulás érzékelhető a foglalkoztatási szempontból legkedvezőbb helyzetben lévő Nyugat-Dunántúl régióban, ahol a foglalkoztatási ráta 62,0 százalék.