Tovább húzná az időt Karácsony Gergely

A főpolgármesternek csak a ciklusa végén kell majd beszámolnia a parkfejlesztések előrehaladásáról.

2025. 05. 22. 13:48
Borítókép: Karácsony Gergely (Fotó: MTI/Kovács Tamás) Fotó: Kovács Tamás Forrás: MTI Fotószerkesztõség
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismét időt nyert Karácsony Gergely a Radó Dezső terv megvalósításával kapcsolatban. A főpolgármester által beadott indítvány szerint a politikusnak csak 2029 májusában kell beszámolnia a zöldítési projektek megvalósulásáról, vagyis ebben a ciklusban már nem lesz érdemben felelősségre vonható Karácsony Gergely a Radó Dezső terv kapcsán. 

Az előterjesztésben emellett egy furcsaság is szerepel, amely egyértelműen lebuktatja a főpolgármestert, és nyilvánvalóvá teszi, hogy éveken keresztül egyáltalán nem foglalkozott a Radó Dezső terv megvalósításával. 

A projektet ugyanis annak leírása szerint 2021-ben hagyta jóvá a Fővárosi Közgyűlés.

A következő érdemi lépésre az idővonal szerint csak 2024 novemberében került sor. Ezek szerint a fővárosi önkormányzat és annak cégei három év alatt nem tudtak érdemi előrelépést elérni egy saját projektjükben. A főpolgármester és a balliberális városvezetés 2019 óta számos projekt, elsősorban zöldfejlesztés elindítását ígérte, azonban ezek döntő többsége továbbra sem valósult meg, sőt nagy részük mára a feledés homályába merült. Azonban a főváros honlapján továbbra is elérhetők a hangzatos ígéretek és a látványtervek tömkelegei.

Számos, a fővárosiak életminőségét nagyban javítani kívánó projektet harangozott be a baloldali városvezetés, azonban döntő többségük mindössze a látványtervek elkészítéséig jutott. A főváros hivatalos oldalán azonban továbbra is elérhető a leginkább a fővárosi zöldterületek védelmével, felújításával és rehabilitációjával foglalkozó Radó Dezső terv. 

A tervben a sokak számára jól ismert, a korábban ígérthez képest szerényebb formában, de legalább fajlagosan drágábban megvalósult beruházások, mint a Blaha Lujza tér felújítása mellett egészen komplex projektek is voltak. 

Ilyen többek között a XXII. kerületben található Háros-sziget északi részén fekvő egykori Hunyadi-laktanya területének rehabilitációja is, aminek eredményeként a főváros déli részén, a kontinens egyik egyedülállóan fennmaradt ártéri őserdeje mellett parkot létesítettek volna a kikapcsolódni vágyók számára. 

Szintén a program részeként megújították volna a Népligetet, amely az elmúlt időszakban a családok helyett a hajléktalanok, a kábítószerfüggők és a prostituáltak kedvenc helyévé vált. A főváros legnagyobb közparkjában azonban nem történt jóformán egy kapavágás sem, pusztán a látványtervek készültek el. 

Kőbánya egy másik parkja azonban még rosszabb állapotba került az elmúlt években. A projekt másik eleme, a Terebesi erdő rendbetétele, amelyet a balliberális városvezetés néhány évvel ezelőtt még az új Városligetként képzelt el, most hajléktalanok otthona. A területre sötétedés után a kutyát sétáltatók nem mernek bemenni, az erdőt pedig lépten-nyomon illegális szemétlerakók tarkítják. A X. kerülethez hasonlóan 

Csepelen is nagy területen képzelt el a balliberális városvezetés hatalmas közparkot, amelyet jobbnál jobb funkciókkal láttak volna el. Azonban ez a fejlesztés is kizárólag a látványtervek elkészítéséig jutott, utána megrekedt, majd a süllyesztőbe került a projekt. 

A választási ígéretek egyik zászlóshajójának tekintett Városháza parkból sem lett semmi, lassú tervezgetés folyik, de a város közepén még mindig egy murvás, poros parkoló éktelenkedik. 

Budapest egyik sokak által ikonikusnak tartott helyszínét, a Gellért-hegyet sem kímélte Karácsonyék ámokfutása. Az itt elterülő közpark ugyanis az elmúlt években rendkívül leromlott. A hegyen éjszakánként jóformán nincs közvilágítás, köszönhetően annak, hogy a legtöbb kandelábert vagy összetörték, vagy pedig nem cserélték ki bennük az izzókat. Emellett a Gellért-hegyen is hatalmas a szemétprobléma, több helyen heteket is kell várni a helyiek beszámolója szerint, mire elszállítják a közterületi hulladékot. 

Azonban nem csak a parkok létrehozásával és felújításával áll hadilábon a Karácsony Gergely vezette főváros önkormányzat. A budai belvárosi Duna-part rehabilitációjában sem történt előrelépés, annak ellenére, hogy a tervekben ígéretet tettek a közterek gyalogosok által használt felületeinek növelésére, a part menti területek végigjárhatóságának biztosítására és a zöldfelületek növelésére. Ez a helyzet a pesti alsó rakpart rekonstrukciójával is. A főváros ugyanis a pesti belvárosi Duna-part komplex rehabilitációját ígérte, azonban a ciklus vége felé még mindig csak a tervezésnél tartanak.

Más projekteknek még a tervezéséről sincs tudomásunk, ilyen a Kossuth Lajos utca és a Rákóczi út életre keltése. 

A területet ugyanis a városvezetés rendszeresen úgy mutatja be, mint belvárosi autópályát, amely gyakorlatilag haldoklik a hatalmas autóforgalom és a zöldfelületek hiánya miatt. A tervek szerint ezen probléma megoldására a főváros fasort telepített volna a Rákóczi úton, azonban végül ez a terv sem valósult meg, minden ugyanolyan maradt, mint 2019-ben. 

Igaz ez a főváros egy másik sugárútja, az Üllői út esetében is. A Radó Dezső-terv szerint ugyanis a főútvonal forgalomcsillapításához kapcsolódóan a forgalmi sávok között út menti zöldsávok telepítését tervezte a főváros. A zöldsávok azonban máig sem készültek el, a főváros ezen projektet az Üllői út déli részén található fasor felújításával igyekszik pótolni.

Borítókép: Karácsony Gergely (Fotó: MTI/Kovács Tamás)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.