A kormány álláspontja szerint az értékteremtő, termelő munka jelenti a követendő utat Magyarország számára. Minden olyan szándékot és tevékenységet támogatni kell, amely munkahelyeket teremt – vagy éppen meglévőket őriz meg – és tevőlegesen hozzájárul a magyar gazdaság teljesítményének növeléséhez – olvasható a közleményben.
Vidéken, különösen a kevésbé jó adottságú térségekben kiemelt jelentősége van a még meglévő munkahelyek védelmének. Annak, hogy az állampolgárok érezhessék, hogy ha ők mindent megtesznek, és naponta keményen dolgoznak, akkor az állam is megteszi a tőle telhetőt és melléjük áll a küzdelemben – teszi hozzá a szóvivői iroda.
Emlékeztetnek: ezen célok szem előtt tartása okán a múlt héten Orbán Viktor miniszterelnök utasítására Lázár János Miniszterelnökséget vezető államtitkár hívott össze rendkívüli megbeszélést a Gyulai Húskombinát Zrt. helyzetének rendezése érdekében.
A sertéságazatról is egyeztettek
A kormány augusztus 29-ig a sertéságazat helyzetének javítása érdekében is döntést hoz a Vidékfejlesztési Minisztérium és a Nemzetgazdasági Minisztérium közös előterjesztése alapján – közölte a Kormányszóvivői Iroda kedden az ágazat szereplőinek és a kormányzat képviselőinek egyeztetését követően. A közlemény szerint a felek egyetértettek abban, hogy a sertéságazat működése életbevágóan fontos a vidék gazdasága, és hagyományos értékeinek megőrzése szempontjából. Mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy amennyi munkahelyet csak lehet, meg lehessen őrizni, és folyamatosan segíteni, támogatni az új munkahelyeket teremtő kezdeményezéseket.
A zárt ajtók mögötti egyeztetésről távozóban Németh Antal, a Vágóállat és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke elmondta: a megbeszélésen nagyon biztató volt a résztvevők hozzáállása, a VM előterjesztése a helyzet rendezésére kimondottan praktikus, a jelenlegi helyzetet maximálisan figyelembe véve készült. Több kérdést is meg kell oldani a sertéságazatban, a legfontosabb, hogy legyen takarmánya az állatoknak, illetve a termelés költségeit valamelyest befolyásolni lehessen a támogatásokkal, hosszú távú hitelkonstrukciókkal. A kormány javaslatai ezt a célt szolgálták – közölte a terméktanács elnöke.
A szóvivői iroda közleményében kiemelte: a kormány megalakulása óta kiemelt ágazatként tekint a mezőgazdaságra és az állattenyésztésre mint az ország működésének és élelmiszer-biztonságának stratégiai területére, valamint a vidék megélhetése szempontjából kulcsfontosságú területekre.
Az egyeztetésen többek között a Vidékfejlesztési Minisztérium agrárgazdaságért, illetve élelmiszerlánc-felügyeletért és agrárigazgatásért felelős államtitkára, a Nemzetgazdasági Minisztérium költségvetésért felelős helyettes államtitkára, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége, valamint a húskombinát vezérigazgatója, a Magyar Fejlesztési Bank vezérigazgató-helyettese és Gyula város vezetése vett részt.
A felek a megbeszélésen egyetértettek abban, hogy a vidék számára minden munkahely kiemelten fontos, nem lehet hagyni, hogy ne tegyen meg a cég vezetése és a kormány minden szükséges lépést a magyar húsipar, és ezen belül is a Gyulai Húskombinát segítése érdekében. Figyelemmel a fentiekre, a kormány 2012. augusztus 29-ig a Vidékfejlesztési Minisztérium és a Nemzetgazdasági Minisztérium közös előterjesztése alapján döntést fog hozni – zárul a közlemény.
Múlt kedden munkahelyük megtartása, cégük fennmaradása érdekében demonstráltak a Gyulai Húskombinát dolgozói Nádudvaron, a cég tulajdonosa, a HAGE Hajdúsági Agráripari (HAGE) Zrt. székháza előtt. Ruck János, a Gyulai Húskombinát vezérigazgatója az MTI-nek csütörtökön azt mondta: vészforgatókönyv készül a Gyulai Húskombinátra, a tulajdonos HAGE-NAGISZ Nádudvari Mezőgazdasági Vállalkozói Csoport jelenleg az érdekeltségéhez tartozó cégektől átcsoportosítható pénzforrásokat keresi a gyulai húsüzem folyamatos termeléséhez.
A vezérigazgató szerint a tulajdonosi kör magára maradt, mivel az uniós szabályok nem teszik lehetővé a közvetlen állami pénzügyi beavatkozást, és ezen az sem segít, hogy a hungarikumot gyártó húsipari vállalatot a kormány a kiemelten védett élelmiszer-ipari cégek körébe sorolta. Hozzátette, hogy a kereskedelmi bankokkal a tárgyalások holtponton vannak.