A jegybank honlapján közölt összeállításban ismertetett adatok szerint a második negyedév végén devizahitelből fennálló tőketartozás 3855 milliárd forintra csökkent a megelőző negyedévi 3991 milliárdról. A forintban nyújtott jelzáloghitelek tőketartozása 1886 milliárdra csökkent 1897 milliárdról.
Ezt várják az árfolyamgáttól
Az árfolyamgát igénybevétele után a megkérdezettek 10-30 ezer forintos törlesztőrészlet-csökkenésre számítanak.
Az árfolyam-rögzítési rendszerben 20 361 ügyfél nyitott számlát az év első hat hónapjában, akiknek a gyűjtőszámláján összesen 902 millió forint gyűlt össze – derül ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete honlapján közölt adatokból.
Május 31-éig 10 827 gyűjtőszámlahitel-számlát nyitottak az árfolyamgáthoz csatlakozó ügyfeleknek, azaz júniusban csaknem megkétszereződött számuk.
Az utolsó négy negyedév adatait legnagyobb mértékben a végtörlesztés befolyásolta. 2011. szeptember 29-étől 2012. február végéig – a végtörlesztésre rendelkezésre álló teljes időszak alatt – a háztartások aktuális árfolyamon 1303,3 milliárd forint devizahitelt végtörlesztettek, ami végtörlesztési árfolyamon 947,6 milliárd forintnyi tényleges kifizetést jelentett. A végtörlesztés finanszírozásának megközelítőleg 23 százaléka kiváltó forinthitelből történt.
A törvényi szabályozás által érintett tartozások közül 438 millió eurónyi devizahitel-állomány esetében állt fenn 90 napon túli késedelem. Ebből 132 millió euró összegben jelezték az adósok, hogy igénybe vennék a devizakölcsönök forintra való konvertálási lehetőségét. A bejelentkezett állományból június 30-áig nyolc szerződés esetén 42 millió forintnak megfelelő összegű késedelmes devizahitelt váltottak át ebben a konstrukcióban – ismerteti az MNB.
Egyre többen élnek az árfolyamgát lehetőségével
Az árfolyamgát lehetőségével egyre többen élnek, a második negyedévben nőtt az igénybevétel dinamikája, de a devizahitelek teljes állományának arányában egyelőre alacsony a kihasználtság. A gyűjtőszámla-hitelek teljes állománya 2012. június végén 865 millió forint volt, amiből az új típusú, 2012. április 1. utáni konstrukcióban folyósított állomány 363 ezer forintot tett ki. A rögzítéshez kapcsolódó devizahitelek állománya 180 milliárd forintot tett ki, a teljes devizahitel-állomány 4,68 százalékát.
2012. második negyedévében tovább romlott a háztartási hitelportfólió minősége: a nem teljesítő hitelek aránya mind a fizetési késedelem, mind a minősítési kategóriák szempontjából tovább emelkedett.
Az új rendszerről
Az árfolyamrögzítés új rendszerébe azok léphetnek be, akik legfeljebb 20 millió forint összegű devizahitelt vagy devizaalapú kölcsönt vettek fel. A parlament március közepén döntött arról, hogy ne a lakás értéke, hanem a felvételkori hitelösszeg legyen a meghatározó körülmény. A Magyar Bankszövetség korábbi becslése szerint az árfolyamgát rendszerébe várhatóan a jogosult ügyfelek 75 százaléka lép be.