Nincs megállás a fontos beruházásokban

A külkereskedelmi termékforgalom júniusban is bővült, továbbra is emelkedést mutatnak a feldolgozóipar legfontosabb alágait érintő beruházások.

NT
2012. 08. 31. 9:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Euróban az export 5,9, az import 2,6 százalékkal nőtt tavaly júniushoz hasonlítva, az első félévben 0,5, illetve 1,1 százalékos volt a növekedés. 2012 első hat hónapjában a kivitel volumene 2,9, a behozatalé 1,4 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszaki szintet. A féléves exporttöbblet 3,661 milliárd eurót tett ki, 220 millióval kevesebbet, mint a múlt év első felében. Az első hat hónapban a kivitel 40,1 milliárd euró (11 862 milliárd forint), a behozatal 36,4 milliárd euró (10 785 milliárd forint) volt.

Bővülés mindkét irányban

A vizsgált időszakban a termékforgalom forintban mért árszínvonala exportban 7,2, importban 9,6 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest, a cserearány 2,2 százalékkal romlott. A forint a dollárhoz képest 18,6, az euróhoz mérten 9,7 százalékkal gyengült. A gépek és szállítóeszközök kivitelének volumene 1,3 százalékkal volt kevesebb, míg a behozatalé 0,4 százalékkal volt több, mint a 2011. első félévi szint, júniusban ugyanakkor mindkét forgalmi irányban 10 százalékot megközelítő volumenbővülést regisztrált a KSH.

A vállalkozókat segíti a kamatpolitika

Ehhez kapcsolódik a VOSZ főtitkárának csütörtöki nyilatkozata, miszerint az az alapvető érdek, hogy a forint ne legyen se túl erős, se túl gyenge, mivel általában így biztosítható a cégek gazdaságos működése mind a kivitel, mind pedig a behozatal szempontjából. A VOSZ szerint 280 forint körüli euróárfolyam lehet az a szint, amely ennek az elvárásnak eleget tesz. Dávid Ferenc főtitkár az MNB monetáris tanácsának keddi, 25 bázispontos alapkamat-csökkentését kommentálva azt mondta, ezt az általuk optimálisnak tartott szintet az MNB kamatpolitikája szolgálhatja.


A jelentős súlyt képviselő híradástechnikai, hangrögzítő és -lejátszó készülékek exportvolumene közel negyedével esett vissza, míg az importé némileg meghaladta az egy évvel korábbi értéket. Az árucsoport utolsó havi adatai alapján a kivitel volumene már mérsékelten, a behozatalé dinamikusan nőtt. Az időszak egészére 10 százalékot meghaladó volumenbővülést mért a KSH az energiafejlesztő gépek és berendezések, valamint az irodagépek és gépi adatfeldolgozó berendezések kivitelében, amelyeknél a növekmény nagyrészt az EU-n kívüli országok viszonylatában keletkezett.

Egy számjegyű volt a volumennövekedés a közúti járművek és a villamos gépek, készülékek és műszerek exportjában, de míg az első árucsoport importja nőtt, az utóbbié jóval alatta maradt a 2011 január–júniusi szintnek.

Vas és acél – dinamikus növekedés

A feldolgozott termékek export- és importvolumene 8,2, illetve 5,5 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az árufőcsoporton belül a gyógyszerek és gyógyszerészeti termékek kivitelének volumene több mint tizedével bővült, a jelentés szerint elsősorban az orosz és a román relációnak köszönhetően, a behozatal némileg meghaladta a bázisidőszaki szintet. Dinamikusan nőtt a vas és acél, valamint a szakmai, tudományos ellenőrző műszerek mindkét irányú forgalma, illetve a gumigyártmány-export.

Az energiahordozók importvolumene – az árak 24 százalékos növekedése mellett – az év első hat hónapjában 2,7 százalékkal volt kevesebb, mint 2011 első félévében. Ellentétes tendencia érvényesült a két fő árucsoportnál: a természetes és mesterséges gáz behozatalának volumene 4,2 százalékkal bővült, míg a kőolajé közel tizedével maradt el az egy évvel ezelőtt regisztrált forgalomtól. A júniusi import mindkét energiahordozónál jelentős mértékben csökkent.


A kukoricaértékesítés dobta meg az exportot

Az idei első félévben az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 7,0 százalékkal nőtt, az importé 4,2 százalékkal csökkent. Az árufőcsoport kivitelének közel harmadát képviselő gabona és gabonakészítmények exportvolumene ötödével bővült, ezen belül is a második negyedéves forgalom kimagaslóan, mintegy másfélszeresére nőtt, döntően az alacsony bázis miatt.

A legnagyobb exportnövekmény a kukoricaértékesítésnek köszönhető. Jelentősen bővült az állati takarmány mindkét irányú forgalmának volumene, ezzel szemben visszaesést mért a KSH az élő állat, valamint a hús és húskészítmények kivitelében és behozatalában.

2012 január–júniusában az Európai Unióba irányuló kivitel volumene 2,5, az onnan érkező behozatalé 4,3 százalékkal volt több, mint 2011 azonos időszakában. A külkereskedelmi egyenleg aktívuma az unió tagjaival szemben 99 milliárd forinttal romlott. Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelemben az export volumene 4,0 százalékkal bővült, ugyanakkor az importé 5,2 százalékkal elmaradt az egy évvel ezelőttitől.

A KSH közölte azt is, hogy felülvizsgálta a 2011. évi külkereskedelmi forgalmi adatokat, eszerint a tavalyi export szintje 21 mil­liárd forinttal (69 millió euróval) nőtt, az importé 28 milliárd forinttal (106 millió euróval) csökkent, az aktívum 49 milliárd forinttal (175 millió euróval) több a 2012. március 2-án közzétett előzetes számokhoz képest.

A felülvizsgált adatok szerint 2011-ben a kivitel értéke 22 343 milliárd forintot (80,0 milliárd eurót), a behozatalé 20 364 milliárd forintot (72,9 milliárd eurót) tett ki; a külkereskedelmi mérleg aktívuma 1979 milliárd forint (7,1 milliárd euró) volt.

Kedvező tendenciák a beruházásoknál

Az NGM kiemeli: 2012 második negyedévében a megkülönböztetett fontosságú és beruházási értékét tekintve is kiemelkedő súllyal szereplő feldolgozóiparban a termelési értékük alapján jelentős alágakat érintő beruházások növekedni tudtak. Így a tavaly már legnagyobb feldolgozóipari kibocsátó járműipart érintő beruházások ismét növekedést mutatnak, emellett a szintén jelentős gép-, gépiberendezés-gyártás és a villamosberendezés-gyártást érintő beruházások is bővültek.


A kiemelkedő előző éves beruházásnövekedés után a feldolgozóipari beruházások a második negyedévben éves alapon 5 százalékos csökkenést mutatnak; megfigyelhető, hogy a kedvező növekedést mutató bázisév viszonyában nem mondható jelentősnek a mérséklődés – hívja fel a figyelmet az NGM.

A tárca szerint pozitív, hogy a beruházások értékét tekintve az ötödik legjelentősebb mezőgazdaság ágat érintő beruházások immár egymás után a negyedik negyedévben mutatnak bővülést: 2012 második negyedévét tekintve 0,8 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszakának értékét. Emellett hosszabb időszak elteltével nőttek mind a szállítás, raktározás, mind pedig a kereskedelem, gépjárműjavítás ágat érintő beruházások, előbbi 0,8, utóbbi jelentősebbnek mondható 6,4 százalékos mértékben.


A kedvező tendenciákat ugyanakkor ellensúlyozta a számos, többnyire kisebb ágat érintő beruházásszűkülés – írja az NGM. Mindezek hatására összességében a nemzetgazdaság beruházásai 2012 második negyedévét tekintve 5,9 százalékos mérséklődést mutatnak, amelyben az anyagi–műszaki összetétel szerinti bontást tekintve az építési beruházások mérséklődése volt meghatározóbb, 8,3 százalékkal került alacsonyabb szintre a tárgyidőszakban.

Csökkentek a termelői árak

Idén júliusban az ipari termelői árak 0,4 százalékkal voltak alacsonyabbak az előző havinál, az előző év azonos időszakához viszonyítva 6,2 százalékkal nőttek – közölte a KSH. A statisztikai hivatal szerint a havi árváltozást a feldolgozóipari termékek árainak csökkenése okozta, amelyben a járműgyártás árai kisebb mértékben, a vegyi anyagok és termékek, a kohászat, fémfeldolgozás és a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás árai jelentősebben csökkentek.

Január–júliusban az ipari termelői árak 6,9 százalékkal emelkedtek 2011 azonos időszakához képest. A KSH gyorstájékoztatója szerint júliusban az ipar belföldi értékesítési árai az előző hónaphoz képest 0,4 százalékkal, 2011 júliusához viszonyítva pedig 6,1 százalékkal emelkedtek. Az ipar forintban mért exportértékesítési árai 2012 júliusában az előző havihoz képest 1,0 százalékkal mérséklődtek, a 2011. júliusihoz képest pedig 6,2 százalékkal növekedtek.

A forint egy hónap alatt az euróhoz mérten 2,5, az amerikai dollárhoz képest 0,6 százalékkal erősödött, a 2011 júliusában jegyzett árfolyamokhoz viszonyítva az euróhoz mérten 7,0, a dollárhoz mérten 24,3 százalékkal gyengült.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.