A magyar vállalkozók a kivitelt segítő árfolyam-politikában érdekeltek. Dávid kifejtette: a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) által képviselteknek az az alapvető érdeke, hogy a forint ne legyen se túl erős, se túl gyenge, mivel általában így biztosítható a cégek gazdaságos működése mind a kivitel, mind pedig a behozatal szempontjából. A VOSZ-nál úgy vélik, a 280 forint körüli euróárfolyam lehet az a szint, amely ennek az elvárásnak eleget tesz. Kedvező esetben az MNB kamatpolitikája szolgálhatja a vállalkozók és munkáltatók által optimálisnak tartott árfolyamszint kialakulását – mondta Dávid a keddi alapkamatdöntéssel kapcsolatban.
Üdvözölték a csökkentést
Ismert, hogy a keddi kamatcsökkentő döntés a JP Morgan közgazdászai szerint 4-3 arányban született, mely azt jelenti, hogy a külső tagok átvitték akaratukat. A monetáris tanács külsős tagjai már korábban sem voltak vevőek a Simor András által fémjelzett politikára, ugyanis Gerhardt Ferenc és Kocziszky György júliusban a Bloomberg hírügynökségnek nem zárta ki, hogy a Magyar Nemzeti Bank már júliusban kamatot csökkenthet. Augusztus 9-én a Reuters hírügynökségnek mindketten úgy nyilatkoztak, hogy az MNB közel áll a monetáris enyhítéshez a gazdaság támogatása érdekében, s nem tétovázhat a kamatcsökkentéssel, amennyiben folytatódik a hangulat javulása a helyi piacokon.
Szerdán a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) és a Munkástanácsok Országos Szövetsége (MOSZ) üdvözölte a jegybanki alapkamat csökkentését 6,75 százalékra. A kamara és a munkavállalói érdekképviselet egyaránt reményét fejezte ki a kamatcsökkentés folytatása iránt. Ezzel kapcsolatban Simor András MNB-elnök kedden közölte: a monetáris kondíciók lazítására csak addig van mód, amíg a gazdaságot érő kínálati sokkok és árszintemelő kormányzati intézkedések nem okoznak tovagyűrűző inflációs hatásokat, és az ország kockázati megítélésének javulása folytatódik.
A Költségvetési Tanács elnöke szerint is vitathatatlan az alapkamat-csökkentés helyessége. Kovács Árpád a Hír Televízió Rájátszás című műsorában úgy fogalmazott: a piac be fogja árazni a jegybank lépését.
Simor a legrosszabbak között
Hat jegybankárnak adott kiváló minősítést a Global Finance magazin abban az éves összesítésben, amelyet a napokban közölt a jegybanki vezetők elmúlt évi munkáját értékelve – írja a Portfolio.hu. Simor András, az MNB elnöke tavalyhoz hasonlóan ezúttal is egy közepest, „C” osztályzatot kapott a magazintól, mely A-tól F-ig értékeli a jegybankelnökök munkáját. Simorhoz hasonlóan fehérorosz kollégájának, Nadezhda Ermakovának a munkáját is „C”-re osztályozta a magazin. Európában náluk rosszabb „jegyet” senki sem kapott.
Jó döntésnek tartja a jegybanki alapkamat csökkentését a Hungária Értékpapír Zrt. stratégiai igazgatója. Sarkadi Szabó Kornél szerint ugyan a tartás mellett is lettek volna indokok, de ő maga is a mérséklés mellett döntött volna, hogy a magyar cégek alacsonyabb kamattal jussanak hitelhez.
A magas devizatartalékok jótékony hatása
Elég magas a Magyar Nemzeti Bank devizatartaléka ahhoz, hogy fokozatosan csökkenthető legyen az alapkamat. A jegybanknál tárolt mintegy 36 milliárd euró szakértők szerint megfelelő támaszt jelent a gazdaság beindításához szükséges lépéshez – olvasható az augusztus 21-i Magyar Nemzetben. Szakértők szerint ha már az MNB a forint árfolyamának megtámasztására nem használta fel a devizatartalékokat, megfelelő biztosítékot jelent ez az összeg a jövőben esedékes jegybanki alapkamat csökkentéséhez.