Benne volt a pakliban, de nem ezt várták

Meglepte az elemzőket a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsának döntése, ugyanakkor IMF-megállapodással a zsebben tovább mérséklődhet a kamatszint.

Károly Gábor
2012. 08. 28. 14:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elemzői várakozásokkal szemben, azonban a piaci árazásoknak megfelelően csökkentette 25 bázisponttal 6,75 százalékra a jegybanki alapkamatot kedden a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa – hangsúlyozzák az elemzők, akik az év végéig további mérséklést valószínűsítenek.

Gabler Gergely, az Equilor szenior elemzője az MNO-nak elmondta: benne volt a pakliban a kamatvágás, annak ellenére, hogy az elemzők többsége – ahogyan ők is – kamattartásra számítottak. Kiemelte, hogy ez feltehetően a külső és belső tagok közti „szakadásnak” lehet az eredménye.

A javuló megítélés hatása

„A külső tagok a kamat csökkentése mellett foglalhattak állást, míg a belső tagok – köztük Simor András jegybankelnök – inkább konzervatívabban foglaltak eddig állást, a kamatvágással megvárták volna az IMF-megállapodást” – tette hozzá az elemző.

Az, hogy a jegybank tudta csökkenteni az alapkamatot, annak az eredménye, hogy sokat javult hazánk piaci megítélése – véli Gabler. „A piac már beárazta a kamatvágást, mely jól látszik a magyar állampapírok hozamain, valamint a forint árfolyamán” – fogalmazott.

További kamatvágások jöhetnek

Gabler kiemelte, hogy egy esetleges sikeres IMF-megállapodás „jó alapot adna az újabb kamatcsökkentésekre, s akár 6-6,25 százalékig is mérséklődhet a kamat”. Az elemző ugyanakkor figyelmeztetett, hogy amennyiben ismét megnő a kockázatkerülés a világpiacon, úgy ez megálljt parancsolhatna a további vágásoknak.

A forint gyengüléssel reagált a jegybank döntésére, annak ellenére, hogy a piac már beárazta a kamatvágást. Délelőtt szűk sávban, 278,50 és 279 forint között mozgott az euró, míg hétfő este 277,78 forint volt egy euró. Az elemzőt ez nem lepte meg, ugyanis „a befektetők érzik a szakadást a monetáris tanács tagjai között, mely rontja a bizalmat”.

A gyengülő forint a devizahitelek törlesztőrészleteire rossz hatással van, a magyar gazdaságot húzó exportnak ugyanakkor jót tesz, s a külkereskedelmi egyenleget javítja.

Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője szerint „mondhatjuk azt, hogy meglepetés” volt a kamatcsökkentés, de benne volt a pakliban, a piac már napokkal korábban, 100 százalékban beárazta ezt. Hozzátette ugyanakkor, hogy ő is tartásra számított. Véleménye szerint a döntés mögött a pénzügyi stabilitás kockázati megítélésének javulása áll, sem az inflációs, sem a növekedési kilátásokban nem történt ugyanis változás augusztusban.

Annak ellenére, hogy a kamatcsökkentés a CIB várakozásához képes korábban jött, a bank nem változtat az idei előrejelzésén, továbbra is arra számít, hogy 2012 végén nem lesz 6,50 százaléknál alacsonyabb az alapkamat.

Az infláció óvatosságra int

Suppan Gergely, a Takarékbank szenior elemzője arra hívta fel a figyelmet kommentárjában, hogy míg az enyhülő pénzpiaci kondíciók, csökkenő hozamok és kockázati felárak, az erősebb szinten stabilizálódó forintárfolyam, valamint a reálgazdasági mutatók alátámaszthatják az alapkamat csökkentését, addig az enyhülő, de még mindig jelen lévő stabilitási kockázatok, valamint az erősödő inflációs kockázatok a kivárást indokolhatták volna.

Az elemző ezért egyelőre nem számít a kamatcsökkentés folytatására, véleménye szerint erre az IMF/EU-tárgyalások lezárását követően kerülhet sor. Az év végéig további 25 bázispontos kamatcsökkentést vár, amire a negyedik negyedévben kerülhet sor, így az év végére 6,50 százalék lehet az alapkamat. Ezt a jövő év első felében további 50 bázispontos kamatcsökkentés követheti, így a jövő év végén 6 százalék lehet az alapkamat a Takarékbank előrejelzése alapján.

Simor a legrosszabbak között

Hat jegybankárnak adott kiváló minősítést a Global Finance magazin abban az éves összesítésben, amelyet a napokban közölt a jegybanki vezetők elmúlt évi munkáját értékelve – írja a Portfolio.hu. Simor András, az MNB elnöke tavalyhoz hasonlóan ezúttal is egy közepest, „C” osztályzatot kapott a magazintól, mely A-tól F-ig értékeli a jegybankelnökök munkáját. Simorhoz hasonlóan fehérorosz kollégájának, Nadezhda Ermakovának a munkáját is „C”-re osztályozta a magazin. Európában náluk rosszabb „jegyet” senki sem kapott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.