Gondok vannak a kínai bankrendszerben

Növekszik a nem teljesítő hitelek állománya, a helyzeten az egyes tartományok gazdaságélénkítési programjainak finanszírozása is tovább ronthat.

WL
2012. 09. 03. 14:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tizenhat jegyzett kínai kereskedelmi bank közül hétnél nőtt a rossz hitelek teljes állományon belüli aránya az első félévben – derül ki a pénzintézetek belső jelentéseiből, amelyeket a China Daily napilap foglal össze. Bár sok banknak sikerült ezen hitelek növekedését egy százalékon belül tartani, a meglévő kitettségek komoly régiós és ágazati kockázatokra hívják fel a figyelmet.

A vállalati jelentésekből így például kiderül: a kis- és középvállalatoknak nyújtott hitelek a legkockázatosabbak, a rossz hitelek állományának növekedése pedig a kelet-kínai Csöcsiang (Zhejiang) tartományban a leggyorsabb. Az első félévben csak itt összesen 26,8 milliárd jüannel (965 milliárd forint), 75,9 milliárd jüanre (2,7 ezer milliárd forint) emelkedett a kérdéses hitelek aránya – jelentette korábban a sanghaji értékpapír-piaci szakújság.

A kereskedelmi bankok javarészt még a gazdasági válság 2008-as kitörése utáni hitelfelvételi láz következményeit nyögik. A kínai tartományok gazdaságuk fellendítésére nagy ütemű építkezésbe és fejlesztésekbe kezdtek, projektjeiket túlnyomórészt banki hitelekből finanszírozták, amelyek visszafizetésével ugyanakkor a legtöbbjüknek azóta is problémájuk adódik a lassuló gazdasági környezetben, miközben a hitelek mögötti fedezet sem bizonyul elegendőnek.

Három év után jelentkezik a súlyos válság

A lejárt hitelek aránya a Shanghai Pudong Fejlesztési Banknál 82, az első privát kereskedelmi banknál, a Minsheng Banknál 63, az Everbright Banknál 62 százalékkal nőtt – derül ki a banki jelentésekből. „A rossz hitelek gerjesztette válság az azok felvétele után három évvel jelentkezik legsúlyosabban, így az idén még a rossz hitelek arányának növekedésére számíthatunk” – mondta a China Daily napilapnak Vej Kuo-hsziong (Wei Guoxiong), a Kínai Ipari- és Kereskedelmi Bank (ICBC) kockázatelemzője.

A Kínai Banki Szabályozó Bizottság (CBRC) adatai szerint a nem teljesítő hitelek aránya a teljes bankrendszeren belül összesen 456,4 milliárd jüant (16,4 ezer milliárd forint) tett ki június végén, s arányuk nemcsak a kereskedelmi bankoknál, de más, állami kézben lévő, külföldi és vidéki bankok esetén is emelkedést mutatott. A rossz hitelek aránya sorozatban harmadik negyedéve nő, amire nyolc éve nem volt példa.

Megterhelő élénkítés

A bankok hitelezési állományát a közeljövőben a kínai tartományi kormányzatok nagyszabású, gazdaságot élénkítő projekttervei is tovább terhelhetik, amelyeket augusztus végén jelentettek be. Így például a dél-kínai Kuangtung (Guangdong) tartomány egy ezer milliárd jüanes (36 ezer milliárd forint), 177 fő projektet tartalmazó programot tervez, a közép-kínai Csungking (Chongqing) és az észak-kínai Tiencsin (Tianjin) 1,5-1,5 ezer milliárdos (54-54 ezer milliárd forint) ösztönzésre készül, az ország egyik legszegényebbje, a dél-kínai Kujcsou (Guizhou) tartomány pedig háromezer milliárd jüant (108 ezer milliárd forint) költene, a többi között ökoturizmusra, nemzeti parkok létesítésére.

A Standard & Poor\'s hitelminősítő a bejelentések után rögtön óvatosságra intette Kínát a túlzott élénkítéssel kapcsolatban, mondván, a nem hatékony költés a kormány és a kereskedelmi bankok fizetési mérlegének gyengítésével a jövőbeli növekedést hátráltathatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.