Új orosz rekord

Oroszország augusztusban átlagosan napi 10,38 millió hordó kőolajat hozott felszínre az orosz energiaügyi minisztérium adatai szerint, ez újabb rekord a Szovjetunió 1991-es megszűnése óta.

WA
2012. 09. 02. 17:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az előző rekordot, amely napi 10,36 millió hordó volt, az előző három hónap mindegyikében beállította az orosz olajtermelés. Minden idők olajtermelési rekordjait az 1980-as évek végén, még a Szovjetunió fennállása alatt érte el Oroszország, ami napi 11,48 millió hordó volt évi átlagban 1987-ben a BP olajtársaság adattára szerint, vagy napi 11,41 millió hordó 1988-ban a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) tudomása szerint. Hazai adatok nem ismeretesek abból az időből.

A Szovjetunió megszűnése után az orosz olajtermelés visszaesett. Az új beruházásoknak köszönhetően először 2009-ben nőtt megint napi 10 millió hordó fölé, ismét világelsőként megelőzve az OPEC-tag Szaúd-Arábia termelését. Oroszország egyszersmind a világ második számú olajexportőre.

Oroszországé nagyságra a nyolcadik kitermelhető olajtartalék a világon – körülbelül 60 milliárd hordó –, a földgáztartaléka – körülbelül 44,8 billió köbméter – pedig a legnagyobb a világon. Elsősorban a nagyobb termelés és az emelkedő olajárak segítették ki Oroszországot az elmúlt évtized végi gazdasági világválság okozta visszaesésből. Az orosz hazai össztermék (GDP) 2009-ben 7,8 százalékkal csökkent, majd 2010-ben és tavaly 4,3-4,3 százalékkal bővült. Az orosz olajipar és a kapcsolódó szolgáltatások az orosz hazai össztermék (GDP) 17 százalékát adják kínálati oldalról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.