A KSH legfrissebb gyorstájékoztatója szerint 2012 augusztusában a kivitel volumene 1,7 százalékkal emelkedett, a behozatal volumene pedig 0,3 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. A külkereskedelmi mérleg többlete 162,87 milliárd forintot (587,6 millió eurót) tett ki, amely 38,72 milliárd forinttal (133,1 millió euróval) több a tavaly augusztusban realizált aktívumnál.
A jövőben a befektetésekre és a gazdasági növekedés beindítására koncentrál a magyar gazdaságpolitika – mondta Matolcsy György hétfőn Budapesten, a magyarországi Amerikai Kereskedelmi Kamara rendezvényén.
Orbán Viktor pedig a Német Üzleti Fórum keretében a Magyarországon működő legnagyobb német vállalatok képviselőivel tárgyalt még szombaton.
2012 első nyolc hónapját vizsgálva az látható, hogy az előző év azonos időszakához képest az export volumene 3,1, az import volumene pedig 1,6 százalékkal emelkedett. Ezen időszak alatt a külkereskedelmi mérlegben 1363,3 milliárd forintnyi többlet halmozódott fel.
Visszaesőben az ázsiai és európai piacok
A külkereskedelmi áruszerkezetet tekintve 2012 első 8 hónapjában a gépek és szállítóeszközök kategóriában a kivitel volumene 1,1 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszakában mérttől, míg a behozatal 1,8 százalékkal emelkedett. A kategórián belül a híradás-technikai, hangrögzítő és lejátszó készülékek exportvolumene csökkent nagyobb mértékben, főként az ázsiai és európai kereslet visszaesésére visszavezethetően. Ugyanakkor a közúti jármű, valamint az irodagép és gépi adatfeldolgozó eszközök csoportjában erős növekedés volt megfigyelhető mindkét relációban.
Az idén szeptemberben a belföldi- és az export árváltozás eredőjeként az ipari termelői árak háromhavi csökkenés után 0,8 százalékkal nőttek augusztushoz képest – derül ki a KSH szerdán publikált adataiból. A hivatal szerint az emelkedést a feldolgozóipari ágazatokon belül főként a kokszgyártás, kőolajfeldolgozás, a vegyi anyag és termék gyártása, a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása, és a gép, gépi berendezés gyártása befolyásolta.
Dübörögnek a feldolgozott termékek
A feldolgozott termékek kategóriában mind az export, mind pedig az import volumene jelentősen bővült: előbbi 8,4, utóbbi 5,3 százalékkal. Az energiahordozók kivitelének volumene – jelentős árnövekedés mellett – 4,5 százalékos csökkenést mutatott. Az élelmiszerek, italok és dohánytermékek esetén az év első 8 hónapjában a kivitel volumene nagymértékben, 8,6 százalékkal emelkedett, míg ez idő alatt az import 5,2 százalékkal esett vissza az előző év azonos időszakához képest.
Egyre fontosabb a kivitel az „új” uniós országokba
Az Európai Unió (EU) tagállamaiba irányult az euróban mért teljes kivitelünknek 76,1 százaléka, behozatalunknak pedig 71 százaléka származott a közösség országaiból. Az EU teljes területére irányuló kivitelünk volumene az év első 8 hónapjában 3 százalékkal emelkedett, míg az onnan származó behozatalunk volumene 4 százalékkal növekedett. A külkereskedelmi mérlegben az év első 8 hónapjában ezen országokkal szemben 1773 milliárd forintos többlet halmozódott fel; a régi EU-tagállamokkal szemben a többlet mértéke 948 milliárd forintra csökkent, ugyanakkor az új tagállamokkal szemben 55 milliárd forinttal 826 milliárd forintra növekedett.
Nagy lehetőséget rejtenek az EU-n kívüli országok
Az EU-n kívüli országokkal szemben az export volumene 3,2 százalékkal emelkedett a 2012. január–augusztus közötti időszakban, míg az import volumene 3,9 százalékkal csökkent a bázisidőszakhoz képest. Ezzel a külkereskedelmi mérleg hiánya 134 milliárd forinttal, 410 milliárd forintra mérséklődött ezen országokkal szemben.
Négy országban, Azerbajdzsánban, Kínában, Oroszországban és Szaúd-Arábiában kezdhetik meg működésüket idén ősszel az első kereskedőházak, amelyek feladata a magyar kkv-k exportjának fellendítése lesz.
Megalakult Pekingben az a titkárság, amely Kína és a közép-európai országok közötti együttműködés gyakorlati teendőit látja el – tájékoztatta a Magyar Nemzetet a részletekről az ázsiai ország budapesti nagykövetsége.
Továbbra is napirenden van Orbán Viktor miniszterelnök idei kínai látogatása – hangzott el a kínai külügyminiszter-helyettes és a globális ügyekért felelős külügyi államtitkár-helyettes szeptember 5-ei megbeszélésén a kínai fővárosban.
Egy közös vállalat létrehozásáról és egy kínai nagyvállalat magyarországi befektetésének tervéről kötött együttműködési megállapodást a Duna International Könyvkiadó és a kantoni székhelyű SPM kiadói és médiavállalkozásokat tömörítő holding augusztus végén.