Az 500 munkavállaló többsége várhatóan 2012 végén távozik a cégtől – olvasható a közleményben. Hozzáteszik: a fenti szám nem tartalmazza a vezetői állomány csökkenését és a nyugdíjazással megvalósuló munkaviszony-megszüntetéseket. Az anyavállalat létszáma jelenleg mintegy 7500. A további költséghatékonyság elérése érdekében szervezeti átalakítások is várhatók, amelyek 2013. január elsején lépnek életbe.
Bérfejlesztés lesz
A közlemény szerint a béren kívüli juttatások rendszerének egy eleme változik, a halasztott kezdetű nyugdíj-kiegészítő biztosítás munkáltatói hozzájárulásának mértéke 25 százalékkal csökken. A végkielégítéssel kapcsolatos költségek teljes összege megközelítőleg 6 milliárd forintot tesz ki, döntő hányadát 2012 negyedik negyedévében könyvelik el.
Az érdekképviseletekkel kötött megegyezés szerint az anyavállalat munkatársai 2013. áprilistól 4 százalékos bérfejlesztésben részesülnek annak érdekében, hogy a cég megőrizze azon munkatársak bérének reálértékét, akik továbbra is ott maradnak.
A Magyar Telekom célja, hogy a 2011. évi végkielégítéssel kapcsolatos ráfordítások és aktiválás nélküli teljes munkaerő-menedzsment (TWM) költségeihez képest 2013-ra 5,8 milliárd forintos megtakarítást érjen el, ami a két év alatt 5,6 százalékos csökkenéssel egyenértékű. Ennek következtében, a 2008–13-ig terjedő ötéves időszakban a végkielégítéssel kapcsolatos ráfordítások és aktiválás nélküli, valamint változásokkal korrigált TWM-költségek összesen 18,4 százalékkal csökkennek.
10,68 milliárdos nettó eredmény
A Magyar Telekom Nyrt. 10,68 milliárd forint nettó eredményt ért el 2012 második negyedévében, ez csaknem két és félszerese az egy évvel korábbi 4,36 milliárd forintos nyereségnek; a jelentős idei növekedést azonban részben a tavalyi alacsony bázis magyarázza. A társaság nemzetközi számviteli elvek (IFRS) alapján készült, konszolidált tőzsdei gyorsjelentése szerint az árbevétel a második negyedévben 145,46 milliárd forint volt, ami 1,3 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit. Az első félévben a nettó profit 21,3 százalékkal 23,7 milliárd forintra nőtt, a bevételek pedig 2,1 százalékkal emelkedve 292,11 milliárd forintot értek el.
Az augusztus elején közzétett gyorsjelentés szerint a társaság teljes évre vonatkozó előrejelzései nem változtak: továbbra is a működéshez kapcsolódó kamat- és adófizetés, valamint értékcsökkenési leírás előtti eredmény (EBITDA) 4-6 százalékos csökkenésével és változatlan vagy legfeljebb 2 százalékkal csökkenő bevétellel számol a menedzsment.