A Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára az Országgyűlés európai ügyek bizottságának hétfői ülésén emlékeztetett, Magyarország ellen 2004 óta folyik túlzottdeficit-eljárás, és az EU-ban jelenleg 21 tagállammal szemben folytatnak hasonlót. A korábbi évek gazdaságpolitikája az oka annak, hogy ilyen sokáig megoldatlan maradt ez a kérdés, a kormány azonban jelenleg mindent megtesz azért, hogy mielőbb lezárja az ügyet – mondta.
Ismertette: ahhoz, hogy a Magyarország elleni eljárás lezáruljon, három százalék alá kell csökkenteni a költségvetési hiányt, és be kell bizonyítani, hogy ez nem csak idén lesz így, de a következő évben is három százalék alatt marad. Ha ezt sikerül igazolni, az EU dönthet az eljárás lezárásáról – közölte.
Hatékonyabb tehermegosztás
Kifejtette, a hiány csökkentéséhez szükséges lépéseket megteszik, és fontosnak nevezte, hogy az ország ne az adósság növelésével finanszírozza a deficitet. Ennek eléréséhez a kormány fehérítené a gazdaságot, például az adóbeszedés hatékonyságának növelésével, és hatékonyabb tehermegosztásra törekszik egyebek mellett a társadalombiztosítási járulékplafon eltörlésével. Emellett kisebb és jobban működő államot akar kiépíteni, ami – mint mondta – minden adófizető érdeke, és ezt szolgálja az is, hogy a közszférában a nyugdíjba vonulók helyére nem vesznek fel új munkavállalókat.
2002–2010 közötti gazdaságpolitika vezetett idáig
Mengyi Roland (Fidesz) érdeklődésére Cséfalvay Zoltán közölte, a túlzottdeficit-eljárásnak megvannak a lépései, a bizottság eleinte figyelmeztetéseket, ajánlásokat tesz az érintett tagállamnak, és csak a végső, legerősebb elem a kohéziós alapok kifizetésének részbeni felfüggesztése. Magyarország esetében a 2002–2010 közötti gazdaságpolitika vezetett oda, hogy ebbe a stádiumba jutott az ország – mondta.
November 7-én adnak értékelést az egyenlegjavító programról
Olivier Bailly, az Európai Bizottság szóvivője október elején az egyenlegjavító programról úgy nyilatkozott, annak valamennyi elemét tüzetesen elemzik, és november 7-én adnak róla értékelést, amikor közzéteszik az egész unióra vonatkozó gazdasági előrejelzést. A szóvivő azt is közölte, hogy a magyar kormány tájékoztatást adott Brüsszelnek azokról az intézkedésekről, amelyek célja a túlzottdeficit-eljárás alóli kikerülés. Hozzátette, a magyar hatóságoktól kapott valamennyi információt alaposan elemzik és értékelik, mielőtt megállapítanák, hogy Magyarország elég hatékony lépéseket tett-e a költségvetési deficit ügyében.