A Citadella Vagyonkezelő Nonprofit Kft. szervezésében, Taraczky Dániel, a fejlesztés vezető tervezője, az Art1st Design Studio Kft. ügyvezetője vezetésével jártuk be az építési területet és ismerkedtünk a látványos változásokkal. Az eseményen részt vett Lánszki Regő országos főépítész, az Építési és Közlekedési Minisztérium építészeti államtitkára is.

Nyitottabb, szabadabb, zöldebb lesz a Citadella
Ez egy zárt, katonai erőd volt. Az átalakításnak az volt az elsődleges célja, hogy ezt a zárt erődöt felszabadítsa és megnyissa. A katonai erődből egy nyílt, szabad park lesz
– foglalta össze tevékenységüket egy mondatban Taraczky Dániel a bejárás megkezdésekor.
Elmondta, hogy a munkálatok során minden aszfaltot feltörtek, a zöldfelület aránya a kétszeresére nő a megújuló Citadellán. A zöldfelület fel is kúszik majd a falakra, ami oldja ezek merevségét. A Citadella megújulásának részeként teljeskörűen parkosítják a belső udvart is.
1854-ben fejezték be az épületet és ekkor költözött ide a Habsburg-helyőrség, amit csak 1899-ben kapott vissza a főváros. A lakosság ekkor azonnal elkezdte az elnyomás szimbólumaként azonosított erőd bontását. Nem jutottak messzire, de mi folytattuk ezt a bontást. Átvágtuk a falakat, ezáltal a zárt szerkezetet megnyitottuk. Az észak–déli átvágással felszabadítottuk az erődöt és a Gellért-hegy két oldalát össze is kötöttük. A kelet–nyugati átvágással pedig a rondella zártságát szüntettük meg
– foglalta össze a tervező. Az erődfalon belül egy új, több mint 6000 négyzetméteres közpark lesz, amelyben egy kávézó is helyet kap. A Citadella keleti oldalán egy látványos lépcsősort alakítanak ki, ezen keresztül a látogatók a Szabadság-szobor felől közvetlenül beléphetnek az erőd udvarába, a parkba.

Új kilátóteraszok is létrejönnek, ahonnan a Citadellára látogatók a jövőben élvezhetik majd a különleges panorámát. Az északi bástyáról az Erzsébet hídra és a pesti oldalra, a keleti teraszról a Szabadság hídra, a déli bástyáról Kelenföldre, míg az ágyútorony épületének tetőteraszáról a Margit-szigetre, a Budavári Palotára és a Széna térre lehet rálátni. Magyarország legnagyobb, 72 négyzetméteres nemzeti lobogóját a belső udvar központi részén állították fel. A 36 méteres árbócrúdra került zászló a szabadságért életüket áldozó hősök iránti tisztelet maradandó jelképe lett.