Megújul a Citadella: a katonai erődből egy szabad park lesz + galéria

Szinte rá sem lehet ismerni a megújuló Citadellára. A Gellért-hegy csúcsán, turisztikailag kiemelt helyen, az ország egyik legszebb panorámájú pontján sokáig a világörökségi helyszínhez méltatlan állapotok uralkodtak. A hosszú évek óta elzárt és mára leromlott állapotú erőd felújítása egy sok évtizedes adósság törlesztése. A Citadella fejlesztése során a kívül-belül megújuló épületegyüttessel egy szerethető helyszínt adnak vissza 2026-ban a hazai és a külföldi látogatóknak.

2025. 07. 14. 18:59
Citadella
Elvégezték a Szabadság-szobor teljes körű helyreállítását is. Fotó: Ladóczi Balázs
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Citadella Vagyonkezelő Nonprofit Kft. szervezésében, Taraczky Dániel, a fejlesztés vezető tervezője, az Art1st Design Studio Kft. ügyvezetője vezetésével jártuk be az építési területet és ismerkedtünk a látványos változásokkal. Az eseményen részt vett Lánszki Regő országos főépítész, az Építési és Közlekedési Minisztérium építészeti államtitkára is. 

Citadella
Lánszky Regő országos főépítész és  Taraczky Dániel, a fejlesztés vezető tervezője a Citadella sajtóbejárásán. Fotó: Szigetváry Zsolt

Nyitottabb, szabadabb, zöldebb lesz a Citadella

 

Ez egy zárt, katonai erőd volt. Az átalakításnak az volt az elsődleges célja, hogy ezt a zárt erődöt felszabadítsa és megnyissa. A katonai erődből egy nyílt, szabad park lesz 

– foglalta össze tevékenységüket egy mondatban Taraczky Dániel a bejárás megkezdésekor. 

Elmondta, hogy a munkálatok során minden aszfaltot feltörtek, a zöldfelület aránya a kétszeresére nő a megújuló Citadellán. A zöldfelület fel is kúszik majd a falakra, ami oldja ezek merevségét. A Citadella megújulásának részeként teljeskörűen parkosítják a belső udvart is. 

1854-ben fejezték be az épületet és ekkor költözött ide a Habsburg-helyőrség, amit csak 1899-ben kapott vissza a főváros. A lakosság ekkor azonnal elkezdte az elnyomás szimbólumaként azonosított erőd bontását. Nem jutottak messzire, de mi folytattuk ezt a bontást. Átvágtuk a falakat, ezáltal a zárt szerkezetet megnyitottuk. Az észak–déli átvágással felszabadítottuk az erődöt és a Gellért-hegy két oldalát össze is kötöttük. A kelet–nyugati átvágással pedig a rondella zártságát szüntettük meg

– foglalta össze a tervező. Az erődfalon belül egy új, több mint 6000 négyzetméteres közpark lesz, amelyben egy kávézó is helyet kap. A Citadella keleti oldalán egy látványos lépcsősort alakítanak ki, ezen keresztül a látogatók a Szabadság-szobor felől közvetlenül beléphetnek az erőd udvarába, a parkba.

Egy látványos lépcsősort alakítanak ki. Fotó: Szigetváry Zsolt

Új kilátóteraszok is létrejönnek, ahonnan a Citadellára látogatók a jövőben élvezhetik majd a különleges panorámát. Az északi bástyáról az Erzsébet hídra és a pesti oldalra, a keleti teraszról a Szabadság hídra, a déli bástyáról Kelenföldre, míg az ágyútorony épületének tetőteraszáról a Margit-szigetre, a Budavári Palotára és a Széna térre lehet rálátni. Magyarország legnagyobb, 72 négyzetméteres nemzeti lobogóját a belső udvar központi részén állították fel. A 36 méteres árbócrúdra került zászló a szabadságért életüket áldozó hősök iránti tisztelet maradandó jelképe lett.

A nyugati ágyútoronyban több mint 1700 négyzetméteren a magyarság szabadságküzdelmeit bemutató látványos kiállítás készül a Szabadság bástyája címmel. A magyarság szabadságharcait bemutató kiállítás fogadóterének meghatározó eleme egy többrétegű, ragasztott üvegből készült teherhordó szerkezet és burkolat, amely innovatív anyaghasználatával és részletképzésével kiemelkedő mérnöki megoldást képvisel. A fogadótéren átívelő, teljes egészében üvegből készült gyalogoshíd nemcsak szerkezeti, de esztétikai szempontból is különlegesség, mivel az üveg, mint elsődleges teherhordó anyag alkalmazása ebben a formában ritkaságszámba megy az építészetben. Az üvegcsarnokot vizuálisan és tartalmilag is erősíti a mögötte elhelyezkedő, az egykori rondellaudvarban létrehozott mesterséges vízfelület, amelynek középpontjában egy öröklángot helyeznek el. A mindenki számára nyitott, szabadon bejárható belső parkban új turisztikai és vendéglátó funkciókat alakítanak ki, amelyek teljessé teszik a látogatói élményt.

A Citadella megújításával párhuzamosan restaurálták a Szabadság-szoborcsoportot, a főszobor talapzatára pedig egy keresztet helyeztek el, az 1100 éves magyar államiság, a nyugati kereszténység és az európai kultúrkör legfontosabb szimbólumát.

A restaurálási munkálatok részeként a szobor körüli terasz új kialakítást kap, amely megjelenésében illeszkedni fog a Citadella megújuló külső és belső közparkjaihoz.

Elvégezték a Szabadság-szobor teljes körű helyreállítását is. A szakemberek felmérték a talapzat állapotát, kijavították a szerkezeti hibákat, restaurálták a kőelemeket, és pótolták a szükséges részeket. Ezt követően megerősítették a bronzszobor belső kötéseit, majd megtisztították a külső felületét. A munkálatok során korszerű és környezetbarát szódabikarbónás finomszemcseszórást alkalmaztak, amely kíméletes a felülethez, mégis hatékonyan távolítja el az évtizedek alatt lerakódott szennyeződéseket – ellentétben a hagyományos homokfúvással. A használt eljárás nem károsítja az anyagszerkezetet, és a természetes patinát is megőrzi. Mivel sem az élővilágra, sem a környezetre nem jelent veszélyt, kiváló megoldást nyújtott a szobor érzékeny bronzfelületeihez.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.