A tavalyi első félévinél kisebb hiány a bevételek 7,5 százalékos – a kiadások 2,9 százalékos növekedésénél nagyobb – emelkedéséből adódik. A tavalyi bevételek közé a KSH nem számítja be a magán-nyugdíjpénztári vagyon átadásából eredő 2710 milliárd forintot. A nemzeti számlák rendszere (ESA95) módszertani előírásai szerint a kormányzati szektor bevétele 6335,4 milliárd forint volt az első félévben, kiadása pedig 6728,6 milliárd forint.
Segített a termelés és importadó
A bevételek növekedése elsősorban a termelési- és az importadó-bevételek jelentős, 9,1 százalékos növekedéséből adódik. Ezen belül az áfabefizetések 10,8 százalékkal emelkedtek, miután az általános áfakulcs január 1-jén 25-ről 27 százalékra nőtt. Növekedtek a jövedelemadó-bevételek – 12,9 százalékkal – elsősorban az adójóváírás megszüntetése következtében megnőtt személyijövedelemadó-bevételeknek köszönhetően. A társadalombiztosítási hozzájárulások 3,6 százalékkal és az egyéb bevételek 5,2 százalékkal emelkedtek.
A kiadások között a folyó termelőfelhasználás 2,9 százalékkal, a munkavállalói jövedelem 2,1 százalékkal, a kamatok 4,1 százalékkal, valamint az egyéb kiadások jelentősen 11,9 százalékkal nőttek. A felhalmozási kiadások 8,5 százalékkal csökkentek, a pénzbeni társadalmi juttatások nem változtak.
Biztató tendencia a második negyedévben is
A második negyedévi hiány 78,9 milliárd forint volt, a GDP 1,1 százaléka az egy évvel korábbi hiányhoz képest 250 milliárd forinttal, GDP-arányosan 3,6 százalékponttal alacsonyabb.
A negyedéves bevételek 13,5 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához képest. Ez elsősorban az egyéb bevételek jelentős, 39,6 százalékos növekedéséből adódik, az újabb magán-nyugdíjpénztári átlépések 56,2 milliárd forinttal járultak hozzá a negyedéves 604 milliárd forintnyi összeghez.
A termelési- és importadó-bevételek 9,7, ezen belül az áfabefizetések 13,9 százalékkal emelkedtek. Bővültek a jövedelemadó-bevételek (14,4 százalékkal) és a társadalombiztosítási hozzájárulások (4,4 százalékkal) is. A kiadások 4,5 százalékkal növekedtek a második negyedévében az előző év azonos időszakához mérten. A folyó termelőfelhasználás (9,1 százalékkal), a kamatok (7,8 százalékkal) és a munkavállalói jövedelem (4,5 százalékkal) ugyancsak bővült. A felhalmozási kiadások a második negyedévben is jelentősen, 22,4 százalékkal visszaestek, a pénzbeni társadalmi juttatások enyhén, 0,9 százalékkal csökkentek.