A vállalat adatai szerint idén csaknem megduplázódott a kínai beruházások értéke Amerikában, s az év hátralévő hónapjaiban is a trend folytatódása várható. A kínai fél által kezdeményezett cégösszevonások és felvásárlások (m&a) értéke az év első kilenc hónapjában 93,7 százalékkal nőtt 2011 hasonló időszakához képest, vagyis már a hétmilliárd dolláros határt közelíti. A dollárban számolt befektetéseket illetően az Egyesült Államokban ma a szárazföldi kínai és hongkongi cégek a harmadik legnagyobb befektetők – mutat rá az elemző cég. Az első két helyet jelenleg Kanada és Nagy-Britannia birtokolja.
A South China Morning Post egy korábbi összeállításában a megkérdezett elemzők úgy becsülték: a kínai beruházások értéke jövőre akár a 13 milliárd dollárt is elérheti az USA-ban, ami a 2012-re várt értéknek a másfélszerese. Idén az elnökválasztási kampány miatt és a jelöltek retorikája következtében is fokozódó Kína-ellenesség miatt néhány nagyobb szabású beruházás aláírását elhalasztották, ezek is a jövő évben esedékesek – jegyezték meg a lapnak az elemzők.
Kína nem akar kereskedelmi háborút egyik országgal sem, az esetleges vitákat megfelelően fogja kezelni – fogalmaztak a héten a kínai kereskedelmi minisztérium hivatalnokai.
Megalapozatlannak nevezte és tagadta azokat a vádakat a Huawei és a ZTE kínai távközlési óriáscég, hogy berendezései használata nemzetbiztonsági kockázatot jelentene az Egyesült Államokban.
Az amerikai politika szégyene
A héten több kínai újság is kemény hangon bírálta a lassan finisébe érkező amerikai elnökválasztási kampány gyakorlatát, ugyanis már szinte kötelező elemmé vált Kína szapulása. A Zsenmin Zsipao (Renmin Ribao) úgy fogalmazott: az, hogy hazugságokkal az amerikai szavazók megnyerhetők, azt mutatja, baj van a rendszerrel, s ez az amerikai politika szégyene, a világ számára pedig későbbi bajok előszele.
A Hszinhua hírügynökség arról írt, hogy, az amerikai politikusok kaméleonpolitikája, vagyis Kína becsmérlése, majd a gyors véleményváltás, komoly sebeket üthet a kétoldalú kapcsolatokon. Ez elsősorban az Egyesült Államokat sújthatja, Kína ugyanis az amerikai vállalatok legjövedelmezőbb piaca, és a kelet-ázsiai ország terjeszkedése – melynek a Kína-ellenes hangok csak ártanak – komoly üzleti lehetőségeket és munkahelyeket teremt az amerikai emberek számára.