Komoly károkat okozhat a kaméleonpolitika Amerikának

Bár az USA-ban az elnökválasztási kampány közepette erősödnek a Kína-ellenes hangok, a kelet-ázsiai országból Amerikába áramló működőtőke összege töretlenül nő.

WL
2012. 10. 18. 10:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vállalat adatai szerint idén csaknem megduplázódott a kínai beruházások értéke Amerikában, s az év hátralévő hónapjaiban is a trend folytatódása várható. A kínai fél által kezdeményezett cégösszevonások és felvásárlások (m&a) értéke az év első kilenc hónapjában 93,7 százalékkal nőtt 2011 hasonló időszakához képest, vagyis már a hétmilliárd dolláros határt közelíti. A dollárban számolt befektetéseket illetően az Egyesült Államokban ma a szárazföldi kínai és hongkongi cégek a harmadik legnagyobb befektetők – mutat rá az elemző cég. Az első két helyet jelenleg Kanada és Nagy-Britannia birtokolja.


A South China Morning Post egy korábbi összeállításában a megkérdezett elemzők úgy becsülték: a kínai beruházások értéke jövőre akár a 13 milliárd dollárt is elérheti az USA-ban, ami a 2012-re várt értéknek a másfélszerese. Idén az elnökválasztási kampány miatt és a jelöltek retorikája következtében is fokozódó Kína-ellenesség miatt néhány nagyobb szabású beruházás aláírását elhalasztották, ezek is a jövő évben esedékesek – jegyezték meg a lapnak az elemzők.

Kína nem akar kereskedelmi háborút egyik országgal sem, az esetleges vitákat megfelelően fogja kezelni – fogalmaztak a héten a kínai kereskedelmi minisztérium hivatalnokai.

Megalapozatlannak nevezte és tagadta azokat a vádakat a Huawei és a ZTE kínai távközlési óriáscég, hogy berendezései használata nemzetbiztonsági kockázatot jelentene az Egyesült Államokban.

Az amerikai politika szégyene

A héten több kínai újság is kemény hangon bírálta a lassan finisébe érkező amerikai elnökválasztási kampány gyakorlatát, ugyanis már szinte kötelező elemmé vált Kína szapulása. A Zsenmin Zsipao (Renmin Ribao) úgy fogalmazott: az, hogy hazugságokkal az amerikai szavazók megnyerhetők, azt mutatja, baj van a rendszerrel, s ez az amerikai politika szégyene, a világ számára pedig későbbi bajok előszele.

A Hszinhua hírügynökség arról írt, hogy, az amerikai politikusok kaméleonpolitikája, vagyis Kína becsmérlése, majd a gyors véleményváltás, komoly sebeket üthet a kétoldalú kapcsolatokon. Ez elsősorban az Egyesült Államokat sújthatja, Kína ugyanis az amerikai vállalatok legjövedelmezőbb piaca, és a kelet-ázsiai ország terjeszkedése – melynek a Kína-ellenes hangok csak ártanak – komoly üzleti lehetőségeket és munkahelyeket teremt az amerikai emberek számára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.