Kiemelte, egy olyan kis, nyitott gazdaságú országnak, mint Magyarország, ha a jövőben szeretne gyorsabb gazdasági növekedést elérni, akkor az Európai Uniónál nagyobb növekedést produkáló régiókkal is érdemes erősítenie kapcsolatait. Ilyen régió lehet Magyarország számára a latin-amerikai térség. Szatmáry elmondta: a térségben hazánk legjelentősebb külkereskedelmi partnere Mexikó, Brazília, Argentína, Chile és Kolumbia, de még az első helyen álló Mexikó is csupán a 30-32. helyen áll a magyar kivitelt tekintve.
Németh Zsolt, a Külügyminisztérium államtitkára felhívta a figyelmet, hogy a latin-amerikai térségben mintegy 150-200 ezres létszámú magyar közösség él, amely megőrizte identitását, és a magyar–latin-amerikai kapcsolatok szorosabbra fűzésében igen jelentős szerepet játszhat. Az NGM államtitkára rámutatott: a brazíliai Sao Paulóban még az ősz folyamán megtartják a magyar–brazil gazdasági vegyes bizottság következő ülését, amely hozzájárulhat a brazil–magyar külkereskedelmi forgalom erőteljes növeléséhez. Az oda irányuló külkereskedelem erősítésében, a vállalkozások Latin-Amerikába irányuló kivitelében jelentős segítséget nyújthat a Magyar Export-Import Bank és a Mehib – mutatott rá Szatmáry Kristóf.
A brazíliai magyar befektetési lehetőségekről, valamint a Brazília és Magyarország közötti kulturális, tudományos kapcsolatok fejlesztési lehetőségeiről Kövér László, az Országgyűlés elnöke szeptember elején tárgyalt a Sao Pauló-i iparszövetség elnökével.
A globális külpolitikai nyitás jegyében Martonyi János májusban Latin-Amerikába utazott, ahol útjának első állomásán, Buenos Airesben találkozott argentin kollégájával, Héctor Timermannal. A két tárcavezető a kétoldalú kapcsolatokat áttekintve megállapította, hogy számos kiaknázatlan lehetőség rejlik a kétoldalú együttműködés fejlesztésében, különösen a gazdasági kapcsolatok területén. Brazíliában Martonyi Sérgio Cabrallal, Rio de Janeiro állam kormányzójával találkozott.
Indul a déli nyitás
Németh Zsolt aláhúzta: a magyar kormány a keleti nyitás politikájával párhuzamosan meghirdette 2011 tavaszán a déli nyitást is, amely a latin-amerikai államokkal való kapcsolatok élénkítését hozhatja. A Külügyminisztérium államtitkára kiemelte: 2013 Közép-Európa éve lesz. Magyarország 2013. január 1-jétől a Közép-európai Kezdeményezés elnöke, 2013 júliusában pedig átveszi a visegrádi négyek elnökségét is, így jövőre jelentősen segítheti Magyarország a közép-európai országok és a latin-amerikai államok közötti gazdasági, politikai és kulturális kapcsolatok bővülését – hangsúlyozta a külügyi államtitkár.
Rámutatott: Közép-Európa belső integrációja nagyon jelentős, így azok a vállalkozások vagy állami cégek, amelyek a közép-európai régió valamelyik államával kerülnek kapcsolatba, az egész térséggel könnyen megvalósíthatják az együttműködést. Dobos Erzsébet, a Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) elnöke elmondta: Mexikóra, a legjelentősebb latin-amerikai külkereskedelmi partnerünkre 2011-ben 371,3 millió dollár export jutott, és 404,7 millió dollár értékű áru érkezett. A következő a sorban Brazília, oda tavaly 263,95 millió dollár értékű magyar árut vittek ki, az érkező magyar behozatal 140,3 millió dollárt tett ki. A rangsorban következő Kolumbiába mindössze 13,2 millió dollár összegű volt a magyar kivitel, míg a behozatal csupán 28,6 millió dollárt ért el – ismertette a HITA elnöke.