A politikus kifejtette: a 2007–13 közötti időszakban az 1300 milliárd forint vidékfejlesztési támogatásból több mint 100 milliárdot Leader-szerű vidéki gazdaságfejlesztésre használtak fel. V. Németh hangsúlyozta, hogy a városnak és a vidéknek együtt kell fejlődnie, s az a nemzetállamok feladata, hogyan osztják meg az erre szánt forrásokat. Jelezte: a Leader-program a jövőben kibővül, új lehetőségként a várost is bevonják a közösségvezérelt helyi fejlesztésekbe.
V. Németh Zsolt megjegyezte, hogy a vidék nem egyenlő a mezőgazdasággal, bár utóbbi az első gerince, de hozzátartozik a helyi szolgáltatás és iparfejlesztés is.
A rendezvényen stratégiai együttműködési megállapodást írtak alá a Magyar Urbanisztikai Társaság (MUT) és a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat (MNVH) vezetői a Leader-módszerek kiterjesztése, a városfejlesztési tapasztalatok jobb hasznosulása érdekében. Ennek kapcsán Ongjerth Richárd, a Magyar Urbanisztikai Tudásközpont ügyvezetője megjegyezte: új szakaszba érkezik a vidékfejlesztés, amelynek motorja, a Leader jó alapot jelent, s a jövőben kiegészül az urbanisztika évszázados hagyományaival.
A vidékfejlesztési kérdésekkel foglalkozó XVIII. Országos Urbanisztikai Konferencia péntekig tart Hajdúböszörményben.
A tárca támogatja a vidéki életminőség javítását
Összesen mintegy 13 milliárd forinttal támogatja a vidékfejlesztési tárca a vidéki életminőség javítását, a Darányi Ignác-tervben falumegújításra és -fejlesztésre 8 milliárd, a vidéki örökség megőrzésére pedig 5 milliárd forint jut.
A vidékfejlesztési miniszter rendelkezett az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból falumegújításra és -fejlesztésre, a vidéki örökség megőrzésére igényelhető támogatások részletes szabályairól.