Hozzátette: a vidéki életminőséget javító támogatásra önkormányzatok, azok társulásai, nonprofit szervezetek és egyházi jogi személyek pályázhatnak október 15. és november 15. között. A pályázati pénzekből jut majd többek között a népi építészet emlékeinek megóvására, de a helyi piacok létrehozására is. A támogatási kérelmeket a területileg illetékes LEADER akciócsoportokhoz lehet beadni – mondta az államtitkár.
V. Németh Zsolt emlékeztetett: az ország különböző területein a LEADER helyi akciócsoportok forrásai eltérő mértékűek. Ezzel a pályázóknak is számolniuk kell. Vannak térségek, ahol a forrás 10 millió forint, máshol viszont eléri a 100 millió forintos nagyságrendet.
Az államtitkár kitért arra is, hogy a támogatás a legtöbb esetben 100 százalékos mértékű, de például a piacok esetében csak 80 százalékos, illetve a hátrányos helyzetű térségekben 85 százalékos mértékű. A vidéki örökség megőrzésénél, ha a tulajdonos magánszemély, s nem lakik az ingatlanban, 50 százalék a támogatási arány. A pályázatokat 5-5,5 hónap alatt bírálják el. Emellett a nyertes pályázóknak az első számlát – amelynek legalább 10 százalékos mértékűnek kell lennie – hat hónapon belül be kell nyújtania, illetve két éven belül be kell fejeznie a beruházást.
Vissza kell hozni a helyi termelői piacokat a köztudatba – mondta Tóth Katalin, a Vidékfejlesztési Minisztérium helyettes államtitkára nemrégiben. Kiemelte: a termelők mellett a fogyasztók érdekeit is szolgálják a követhetően megbízható forrásból származó magyar élelmiszerek, amelyek közvetlenül jutnak el a fogyasztók asztalára.
Sikeres a Vidék Mustra elnevezésű, péntekenkénti termelői piac, amelynek több mint húszezres látogatószáma a szervezők véleménye szerint azt jelenti, hogy a vidék meghódította Budapestet. Nyáron a Rózsák terén és a Kossuth téren is nyílt termelői piac. Az ingyenes árusítási lehetőséggel a minisztérium kedvet akar teremteni ahhoz, hogy a termelők részt vegyenek a helyi piacokon.