A 2013. évi költségvetés előzetes tervezete szerint a kormány felhatalmazást fog kérni a parlamenttől, hogy 0,3 százalékig terjedő mértékű adót vethessen ki az értékpapír-tranzakciókra, részleteket azonban a dokumentum nem tartalmaz.
Az euróövezet tagállamai közül 11 kedden közölte, hogy bevezeti a tranzakciós adót, amelyet elsősorban Németország szorgalmaz, de az Európai Unió több tagállama – a leghevesebben Nagy-Britannia – ellenez. Az Európai Bizottság javaslata szerint 0,1 százalékkal adóztatnák meg a részvény- és kötvénytranzakciókat.
A horvátoktól is sokat kér az IMF
67 évre kell emelni az általános nyugdíjkorhatárt, s a nőknél a tervezett 2030-nál korábban kell áttérni a 65 éves korhatárra. Ezenfelül a korhatár előtti nyugdíjasok részére a mostani 80 százaléknál alacsonyabb illetményt kell megállapítani. Továbbá a mostani nullaszázalékos áfakulcsot a tervezett 5 helyett 10 százalékra kell emeljék – többek között ezek a horvát IMF-feltételek.
Portugáliában a személyi jövedelemadó-kulcsok számát nyolcról ötre csökkentik, és ezáltal az adóterhelés nő. A legalacsonyabb adó 11,5 százalékról 14,5 százalékra, a legmagasabb adókulcs pedig 46,5 százalékról 48 százalékra emelkedik. Az utóbbit azonban már évi 80 ezer eurós jövedelem fölött alkalmazzák, míg jelenleg 153 ezer euró a határ.
Csökkentik a nyugdíjakat
A nyugdíjakat 10 és 40 százalék közötti mértékben csökkentik, de 40 százalékkal csak akkor, ha a nyugdíj meghaladja a havi 7546 eurót. A munkanélküli segélyeket 6 százalékkal, a táppénzt pedig 5 százalékkal tervezik visszafogni.
A kormány összesen a bruttó hazai termék (GDP) 3 százalékának megfelelő 4,9 milliárd euró bevételnövekedést, illetve kiadáscsökkentést akar elérni, hogy 2013-ban 4,5 százalékra tudja leszorítani a költségvetési deficitet az idén várható 5,3 százalékról.
Magyarország és a valutaalap
Orbán Viktor szerint a 400 milliárd forintos egyenlegjavító program intézkedéseinek a felére sem lenne szükség, ha az Európai Unió nem kényszerítené rá ezekre Magyarországot.
Mint az mno.hu beszámolt róla, a hitelmegállapodásoknál az IMF két fő pont köré csoportosítja követeléseit: az egyik csapásirányt a pénzintézetek védelme és a bankszektor stabilitása jelenti, míg az elvárások másik része a megszorításokra, elsősorban a nyugdíjak, a bérek és a különböző szociális juttatások csökkentésére és az állami beruházások visszavágására vonatkozik – derül ki azokból az egyezségekből, amelyeket a nemzetközi szervezet az elmúlt években különböző országokkal kötött.
Pedro Passos Coelho miniszterelnök szerint „a szükségintézkedéseket a gazdasági realitásokhoz kell igazítani”, hogy az ország a jelenlegi mentőcsomag 2014. évi kifutása után ne szoruljon további támogatásra.
Az EU és az IMF tavaly májusban hagyott jóvá egy 78 milliárd eurós hitelcsomagot Portugália számára. A már meghozott szükségintézkedések ellenére a portugál államháztartás GDP-arányos adósságállománya nem csökken, hanem nő, mert a GDP csökken. Míg a közadósság 2008-ban a portugál központi bank adatai szerint a GDP 71,6 százalékán, 2011-ben pedig 106,8 százalékán állt, addig idén 112,4 százalékra emelkedik, minthogy a hazai össztermék a tavalyi 1,5 százalék után 3,3 százalékkal zsugorodik.