2014-re elérhetjük a célt

Az európai válságkezelés során erősíteni kell a koordinációt a nemzeti pénzügyi hatóságok között – vélekedett az Európai Bankhatóság igazgatója.

KG
2012. 11. 23. 15:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Farkas Ádám az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) által Budapesten rendezett konferencián kifejtette: az európai pénzügyi integráció mélyült mindaddig, amíg a pénzügyi válság el nem érte Európát. Az integráció jelentős eredményei közé sorolta az egységes bankközi pénzpiac kialakulását, a tőke szabad áramlásának megteremtését, a határon átnyúló szolgáltatások megvalósulását.

Úgy véli, hogy bár az európai szintű válságkezelésre számos intézkedés született első körben, bizonyos kérdések megoldatlanok maradtak, a nemzeti szinten tett válságkezelési lépések miatt pedig az európai integráció eredményei visszaszorultak, és az integráció iránya megfordult. A banki válságkezelésre vonatkozó szabályozás továbbra is hiányzik. Az egyedi pénzintézetek felügyelete, továbbá a biztonsági hálót jelentő intézmények, így a betétbiztosítás is nemzeti hatáskörben maradt.

Az Európai Uniót tartós recesszióba taszító „rémálomnak” nevezte Soros György az euróválságot az amerikai vállalatgazdasági szervezet, a National Association for Business Economics üzleti ebédjén tartott beszédében.

Nincs garancia arra, hogy az euró jelenlegi formájában fenntartható lesz – mondta korábban a Bank of England kormányzója.

Nem lehet állami szinten megoldani

Véleménye szerint a banki válságkezelésben és annak finanszírozásában problémát jelent, hogy az európai bankok mérete az egyes országok bruttó hazai össztermékéhez mérten rendkívül nagy, ugyanakkor az unió GDP-jéhez mérten ez a mutató hasonló, mint az amerikai bankok esetében.

A szakember elmondta, hogy egyes európai országokban a bankrendszer problémái okoztak gondot a szuverén adósságra nézve, más országokban viszont a szuverén adósságproblémák hatottak ki a bankrendszerre. Emellett felszínre kerültek a fiskális jellegű gazdaságirányítási problémák is. Farkas szerint a problémákat nem elég az államok szintjén megoldani.

Az Európai Unió bankuniós javaslatcsomagja az erősebb fiskális koordinációt célozza, egységesítené a banki felügyeletet, egységes válságkezelési hatóságot és európai betétbiztosítási és szanálási alapot hozna létre.

Már vannak eredmények

Pleschinger Gyula, a Nemzetgazdasági Minisztérium adóügyekért felelős államtitkára a konferencián kifejtette, hogy Magyarország támogatja az elképzeléseket azzal a fenntartással, hogy az egységes felügyeleti rendszer bevezetésekor az eurózónán kívüli országokra is ugyanazok a jogok és kötelezettségek vonatkozzanak, mint a közös valutát használó országokra.

Az államtitkár szerint a kormány válságból való kilábalásra tett intézkedéseinek eredményei már kezdenek megmutatkozni. A költségvetés hiányát az EU által is felülvizsgált módon három egymást követő évben sikerül 3 százalék alatt tartani, az államadósságot pedig, az Európai Bizottság által is elfogadott módon csökkenő pályára állni – sorolta.

Jövő évtől növekedés várható

A kormány becslése szerint 2012-ben még recesszióban marad a gazdaság, jövőre azonban kismértékű, 1 százalék alatti, azt követően pedig 2 százalék körüli növekedés várható – mondta Pleschinger. Az államtitkár szerint a munkanélküliség várhatóan már nem fog emelkedni, az infláció is csökkenésnek indul, és 2014-re elérjük a jegybanki inflációs célt.

Király Júlia, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke a konferencián szintén hangsúlyozta, hogy az ország számára az lenne kedvező, ha a bankunió tényleg az EU egységes bankjaként jönne létre, és nem csak az eurózónáé lenne. Pozitívumnak nevezte, hogy az egységes európai felügyelet a lokális politikai beavatkozásoktól független szervezet lesz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.