A hitelintézetek jegybanknál elhelyezett betéteinek havi átlagos állománya 34 milliárd forinttal 129 milliárdra csökkent, ami 20 százalékot meghaladó csökkenést jelent. A belföldiek portfóliójában tartott kéthetes MNB-kötvények állománya szintén csökkent 92 milliárd forinttal, amit a külföldieknél lévő papírok 99 milliárd forint értékű növekménye egyenlített ki. A bankrendszer az MNB-nél vezetett számláinak átlagos egyenlege 5,4 milliárd forinttal meghaladta a kötelező tartalék összegét, a túltartalékolás 411 milliárd forintos kötelezettséghez képest továbbra is elenyésző volt – közölte az MNB.
Az MNB külföldi követeléseinek havi átlagos állománya októberben az árfolyamhatás következményeként 205 milliárd forinttal, 10 004 milliárd forintra csökkent. Októberben a forint 0,65 százalékot erősödött az euróval és 1,5 százalékot a dollárral szemben. A hó végi állomány növekedését pedig az októberben kapott EU-transzferekkel magyarázza az MNB. Az egynapos bankközi kamatláb október során végig a kamatfolyosó alsó felében tartózkodott, azonban hó közepén – átmenetileg – elérte a sáv közepét, a 6,5 százalékos alapkamat szintjét.
Stabil a pénzügyi szektor, de kihívások várnak rá
A pénzügyi szektor tőke- és likviditási helyzete stabil, a legfőbb kockázatokat a gazdasági növekedés hiánya, a jövő évi költségvetéssel kapcsolatos bizonytalanság, a jövedelmezőségi problémák és az ebből eredő tőketerhelés jelenti a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) novemberi kockázati jelentése szerint.
A Magyar Nemzeti Bank november 5-én közzétett stabilitási jelentésében arról számol be: a magyar bankrendszer likviditása és tőkehelyzete erős, de 2015-ig sem a vállalati, sem a lakossági szektorban nem várható érdemi hitelállomány-növekedés.