Nem várható érdemi hitelállomány-növekedés

A magyar bankrendszer likviditása és tőkehelyzete erős, de 2015-ig sem a vállalati, sem a lakossági szektorban nem várható érdemi hitelállomány-növekedés.

TK
2012. 11. 05. 11:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jelentés megállapítja, hogy a pénzügyi rendszer jövedelmezőségi kilátásai a romló portfólióminőség és a magas adóterhelés miatt kedvezőtlenek, így a szektor nem támogatja hitelezéssel a gazdaság növekedését. A vállalati hitelezés tartós gyengesége a termelőkapacitások leépüléséhez vezethet, ami károsan befolyásolja a közép- és hosszú távú gazdasági növekedést – figyelmeztet a jelentésben az MNB. 2010 januárjától 2012 közepéig 1400 milliárd forinttal csökkent a vállalati hitelállomány, és az MNB prognózisa szerint 2015-ig további 960 milliárddal zsugorodik az összeg.

A bankrendszer jövedelemtermelő képességének helyreállítása nagymértékben segítené, hogy a hitelezés és a gazdasági növekedés egymást erősítő folyamattá váljon – rögzíti a stabilitási jelentés. A bankrendszer sokkellenálló képessége javult – mondta Nagy Márton, az MNB igazgatója a jelentés ismertetésekor. Hozzátette, hogy az anyabanki tőkeemelések a bankok tőkehelyzetét 2009 óta 2,4 milliárd euróval javították, ebből 2011-re 1,2 milliárd, 2012-re 0,8 milliárd euró jutott. Ezek a tőkeinjekciók a bankok veszteségeit pótolták.

A folyamatok előrejelzése során az MNB stábja arra a következtetésre jutott, hogy a bankok mérlegalkalmazkodása folytatódik, így 2012 végére a hitel/betét arány 110 százalékra csökken a korábbi 130 százalékról, és 2013 végére a mutató 100 százalék lesz, azaz csak a betétek összegéből hitelez a szektor. Korábban részben az anyabanki forrásokból hitelezett és hitelez még ma is a bankrendszer.

Nagy Márton a kockázatokat ismertetve felhívta a figyelmet arra is, hogy a bankok romló hitelportfóliója és magas adóterhelése miatt a szektor jövedelmezősége alacsony maradhat, ami tovább ronthatja az így is alacsony hitelezési hajlandóságot. Jelezte azt is, hogy az MNB Pénzügyi Koordinációs Indexet (PKI) hozott létre, amely megmutatja, hogy a pénzügyi szektor tevékenysége hogyan hat a gazdasági növekedésre. A PKI index szerint 2012-ben a pénzügyi közvetítői szektor, azaz a bankrendszer két százalékponttal csökkenti a reál GDP éves növekedési ütemét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.