Gaál Róbert ismertetése szerint az eddig lezajlott árvízi események – a 2009-ben mért rekordot döntő vízszintemelkedés – rámutattak a szentgotthárdi szakasz árvízvédelmi rendszerének gyenge pontjaira. A szakemberek megállapították, hogy Szentgotthárd belterületi szakaszán az elmúlt évtizedek folyamán mind a Rába, mind pedig a Lapincs folyó medrében jelentős feliszapolódás következett be – fejtette ki.
A Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság a Lapincs 400 méteres szakaszának mederkotrását saját forrásainak felhasználásával már elvégezte, a padkakotrást szintén saját forrásból végzi, de az árvizek biztonságos levezetése érdekében szükséges még a Rába mintegy egy kilométer hosszú szakaszának meder- és padkakotrása is – tette hozzá.
318 méter hosszan magasítják a támfalat
Ennek a munkának a megvalósítására Szentgotthárd önkormányzata és a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság közösen pályázott és nyert el támogatást a Nyugat-Dunántúli Operatív Program keretéből, amelynek köszönhetően 381 méter hosszan magasítják meg a meglévő vasbeton támfalat és 1075 méter hosszan kotorják ki, szélesítik a folyómedret – tájékoztatott a vízügyi igazgató.
Az építési munkák 2012 októberében kezdődtek és a tervek szerint 2013 októberében fejeződnek be, az önkormányzati kezelésben lévő támfalak megerősítése pedig 2013 tavaszán kezdődhet és szintén jövő év októberében fejeződik be – ismertette közleményében Gaál Róbert.
A fejlesztéseknek köszönhetően hosszú távon biztossá válik, hogy Szentgotthárdot egy hirtelen lehullott csapadék miatti magasabb árhullám levonulása mellett is megvédik az árvizektől – fűzte hozzá a közleményben Huszár Gábor, Szombathely polgármestere.