A közszférában tervezett leépítések elleni tiltakozásul hétfőn polgármesteri hivatalokat és más középületeket foglaltak el szerte Görögországban a közalkalmazottak érdek-képviseleti szervezeteinek tagjai. Athénban hétfőn nem volt szemétszállítás, mivel az azt végző gépjárműparkot blokád alá vették; egyedül a kórházi hulladék került elszállításra – közölték az országos megmozdulást szervező szakszervezetek. Az állami televízió jelentése szerint néhány városban a demonstrálók elállták az óvodák bejáratát is, később azonban – a jó szándéktól vezérelve – felhagytak ezzel az akciójukkal.
Jorgosz Kominisz athéni polgármester a tiltakozások nyomán hétfőn megígérte, fel fog lépni annak érdekében, hogy az elbocsátásban érintettek – a tervek szerint idén mintegy 2 ezer közalkalmazott – el tudjanak helyezkedni más munkaterületeken.
A görög megszorítócsomag része a leépítés
Az újabb leépítések a nemrég elfogadott 13,5 milliárd eurós megszorítócsomag részét képezik. A tervek szerint 2015 végéig összesen 150 ezer állami foglalkoztatottól válnak meg Görögországban.
Az athéni parlament november elején hagyta jóvá a heves vitákat kiváltó – az EU/IMF-mentőöv feltételeként szabott – takarékossági csomagot. A mediterrán államban a munkanélküliségi ráta időközben meghaladta a 25 százalékot; a fiatalok körében több mint 55 százalék az állástalanok aránya.
Jóváhagyták a következő részletet
Az euróövezet pénzügyminiszterei előzetesen jóváhagyhatják a görög segélycsomag következő, 44 milliárd eurós részletének a folyósítását. Az összeget azonban csak december 5-én utalják át, ha Athén minden feltételt teljesít – mondták a miniszteri értekezlet előkészítésével foglalkozó illetékesek. Hozzátették: Görögországnak cserébe bizonyítania kell teljes elkötelezettségét a gazdasági reformok végrehajtása iránt és teljesítenie kell „még néhány apróbb feltételt”.
Ezek közül az egyiket Athén már ki is pipálta hétfőn azáltal, hogy ígéretet tett: a privatizációs bevételeket tíz napon belül a görög központi bank által vezetett különleges számlára utalják, amiről aztán a görög adósságot fizetik vissza. Görögország elfogadta azt is, hogy a költségvetés alakulását negyedévente vizsgálják felül, és amennyiben a célok nem teljesülnek, automatikus kiadáscsökkentésre vagy adóemelésekre kerül sor.
Le kell mondani a követelésekről?
A Bundesbank elnöke, Jens Weidmann felvetette a görög adósság elengedésének lehetőségét is, de ezt a német kancellár és a pénzügyminiszter egyaránt mereven elutasítja. Jens Weidmann november 16-án kijelentette, hogy előbb vagy utóbb le kell majd mondani a Görögországgal szembeni követelésekről annak érdekében, hogy az ország visszatérhessen a tőkepiacra.